Magabiztos konzervatív győzelem várható

A Frankfurter Allgemeine Zeitung hosszasan elemzi a francia parlamenti választások első fordulójának várható eredményeit. A Der Spiegel megkísérli körülírni a G8-as csúcstalálkozón randalírozó autonómokat.

2007. 06. 10. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Michaela Wiegel Magabiztosság a kormánynál – defetizmus a szocialistáknál című párizsi keltezésű cikkében foglalkozik a mai franciaországi parlamenti választás első fordulójával.

François Fillon miniszterelnök választókörzetében a szocialisták François Hollande pártelnök-kabinetvezetőt állították csatasorba. Stéphane Le Foll Sarthe megye negyedik választókörzetében próbálja megmenteni a szocialisták becsületét, és megakadályozni azt, hogy a kormányfő az első körben elnyerje a mandátumot. „Célom, hogy második fordulóra kényszerítsem a miniszterelnököt“, nyilatkozta Le Foll. A kormányfő megígérte, ha vereséget szenvedne, akkor azonnal lemond. Elődeihez, Villepinhez vagy Raffarinhez hasonlóan nem kellett volna megmérettetnie magát, de Fillon éppen új, miniszterelnöki szerepében szeretné elnyerni a választók bizalmát, s ezzel megszerezni azt a demokratikus legitimációt, ami az elnök kegyelméből kinevezett kormányfőként hiányzik.

Öt évvel ezelőtt Fillon már az első körben győzött a 24 órás autóversenyekről híres Le Mans közelében lévő választókörzetében. 2002-ben is Stéphane Le Follnak hívták szocialista kihívóját. Az egyetlen különbség, hogy most Le Foll lemondott arról, hogy kampányrendezvényére meghívja a pártelnököt. Hollande már régóta nem jelent komoly kampánysegítséget, s lassan legközelebbi munkatársai is kezdenek tőle eltávolodni.

A közvélemény-kutatási adatok kényelmes Fillon-többséget jövendölnek. Az Ifop adatai szerint Fillon az első körben a voksok 54, míg szocialista kihívója csak a szavazatok 25 százalékára számíthat.

Közvélemény-kutatások szerint a választási rendszer által felerősített többségre számíthat a kormányzó UMP, az 577 képviselői székből 379 és 460 közötti helyet szerezhetnek meg a francia konzervatívok. A szocialisták 80 és 159 mandátumra számíthatnak. A François Bayrou elnökjelölt által életre hívott Demokratikus Mozgalom („MoDem“) legfeljebb hat képviselőt küldhet a nemzetgyűlésbe. „Hosszú menetelésbe kezdünk”, nyilatkozta Bayrou, aki magát „ellenállónak” látja, s akinek meggyőződése, hogy kitartása hosszabb távon majd kifizetődik.

A szocialistáknál is mind erősebb a defetizmus. Ségolène Royal nem indul képviselői mandátumért, kampánysegítségét barátai számára ajánlották fel. Pl. Belfortban Jean-Pierre Chevènement korábbi bel- és hadügyminiszter kampányát támogatta. Royal a következő hónapokban külföldi egyetemeken előadásokat tart és konferenciákat látogat, hogy nemzetközi kapcsolatait kiépíthesse.

A választásokat követően vélhetően növekedni fog a nyomás a szocialistákra, hogy a pártvezetés kérdését a 2008 második felére tervezett kongresszus előtt megoldják. Hollande előreláthatóan nem indul újra a pártelnökségért. Ségolène Royal az elnökválasztáson elszenvedett veresége után jelezte, hogy szívesen vezetné a szocialista pártot.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Franz Walter Az autonóm, az ismeretlen lény című cikkében elemzi a G8-as csúcstalálkozón randalírozók mibenlétét.

Valójában nem lehet pontosan tudni, kik azok az autonómok, s van néhány hiteles adat arra, hogy még maguk, akik e csoporthoz tartoznak (tagsági igazolványuk nincs), maguk sem tudják világosan megmagyarázni. Ahol az utcakő hajigálása a tiltakozás csúcspontja, ott a szikár intellektuális magyarázat még említésre méltó előjátéknak sem tekinthető.

Az autonómok ugyan legitimációs muníciót szállítanak a konzervatív rendpártiaknak, de veszélyes forradalmároknak, vagy egyáltalán a rendszer komolyan vehető ellenfeleinek nem tekinthetők. Akcióik és módszereik mégis egy szekularizált változást jeleznek: minden az ipari társadalomban kialakult struktúra, szervezeti forma, összekötő anyag feloldódását.

Amikor a hagyományos szervezetek és ideológiák jövőre vonatkozó ígéretei eltűnnek, oda befészkeli magát a pillanat kultusza, a közvetlen jövő kielégítése, az adrenalinszintet emelő közvetlen akció. Ezekben az akciókban az amúgy tehetetlenek egy rövid pillanatra átélhetik a hatalom mámorát. Látják gyűlölt ellenfeleik arcán a félelmet. Így lesz ünnep az utcai harcokból, a megtapasztalt mindenhatóság orgiája az erőszakból.

Politikai értelemben a posztindusztriális társadalom csőcselékét aligha veszik komolyan, s most hirtelen a médiaérdeklődés középpontjában állnak, s az utcai harcok hőseivé nemesülnek. A média is szereti ezeket a képeket: lángok, harcok, szétvert autók, gazemberek és hősök, az egyenruhás jók és az elfedett arcú rosszak. Ennyiben a média is hozzájárul a „csőcselék” visszatértéhez. Igazán veszélyes a csőcselék vágyakozása az egyre erőszakosabb akciók iránt, hogy így fenntartsák a média érdeklődését, s még jobban erősítsék akcióikban a provokációs elemet. A kapitalizmust ugyan nem veszélyeztetik, de akcióikkal a józan, liberális belügyi politikát még nehezebbé teszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.