Az értékesítési módokról – arról, hogy az épületeket egyenként, csomagokban vagy egyben lenne-e célszerű eladni – javaslatot készített a KVI, ezek közül azonban már nem a pénzügyminiszter választja ki a legmegfelelőbbet, hanem az állami vagyon fölött tulajdonosi jogokat júliustól gyakorló vagyongazdálkodási tanács.
A változást a parlament által hétfőn elfogadott, állami vagyonról szóló törvény indokolja. (A gazdasági, a földművelésügyi és a pénzügyminiszter által javasolt, és a kormányfő által kinevezett tanács irányítja majd a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t, amely a KVI, a Nemzeti Földalap és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. összevonásával jön létre.)
A mintegy százmilliárd forint értékűre becsült minisztériumi épületek értékesítéséről szeptemberben dönthet a vagyongazdálkodási tanács, hogy az ingatlanok kincstári vagyonból való kikerülési eljárása befejeződhessen az év végéig.
Az ingatlanok értékesítése 2008 első heteiben kezdődhetne, akkor, amikor várhatóan elindul a Nyugati pályaudvar melletti kormányzati negyed új épületegyüttesének kivitelezése is. (Ennél korábban a KVI stratégiai okokból nem javasolja a minisztériumok eladásának elkezdését.) Az új kormányzati épület a tervek szerint 2009. május 31-ig készül el, így addig a minisztériumokat lakva értékesítenék a befektetőknek.
A jelenleg Budapest területén szétszórva található kormányzati épületek – elhelyezkedésük alapján – csomagokban vagy egyben való értékesítése várhatóan a nagy, nemzetközi befektetési alapok érdeklődését is felkelti. Az ingatlanok értékesítéséről a KVI a 185 cégből álló adatbázisában szereplő befektetőket személyesen értesíti, de elképzelhető, hogy jelentős gazdasági lapokban – például a Financial Timesban – is meghirdetik az épületeket.
A KVI várhatóan szerdán jelenteti meg az EU közbeszerzési értesítőjében (TED-adatbázisban) az új kormányzati épület(együttes) megvalósításáról és üzemeltetéséről szóló közbeszerzési felhívását – tudta meg a lap Láng Balázstól, a kormányzati negyed projekt kommunikációs vezetőjétől. A két szakaszból álló versenypárbeszédre a befektetők július 24-ig jelentkezhetnek, a nyertessel november végéig tervezik a szerződéskötést, a munkaterületet pedig karácsonyig átadják.
A kiválasztott magánpartnernek saját finanszírozásban kell felépítenie az épületet, amelynek a 25 éves futamidő végéig tulajdonosa lesz. Addig az állam az épület rendelkezésre bocsátásáért és a kapcsolódó szolgáltatásokért előre rögzített, éves díjat fizet, amely a teljes futamidő alatt – jelenértéken számolva – nem lehet több nettó 142,5 milliárd forintnál.
(napi.hu)
Magyar Péter gyurcsányi mélységbe zuhant a felelőtlensége miatt
