Az elnöklő Németrország benyújtotta az új uniós alapokmány tervezetét, amely nem rendelkezik a közös zászlóról és himnuszról. A résztvevők lényegében egyetértenek abban, hogy az új szerződést nem hívják alkotmánynak.
Az alapokmányt leginkább Lengyelország és Nagy-Britannia utasítja el, Magyarország számára lényegében elfogadható a dokumentum, miután egy technikai hibát kiküszöbölve visszakerült bele a kisebbségek jogainak biztosítására vonatkozó, korábban kihagyott szövegrész.
Gyurcsány: Vállalható
Az európai szocialisták egységesek az EU-alkotmányt felváltó „reformszerződés” ügyében, és úgy vélik, hogy be kell fejezni az Európai Unió működéséről indult vitát – összegezte csütörtöki sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc az Európai Szocialisták brüsszeli értekezletének eredményét. A találkozó megelőzte a csütörtök este összeülő EU-csúcsot.
A magyar miniszterelnök szerint a soros német elnökség kompromisszumos javaslata Magyarország számára vállalható. Gyurcsány „mérsékelt optimizmussal, aggodalmaktól nem mentesen” tekintett a csúcs elé, amelyen főként két tagállam, Nagy-Britannia és Lengyelország álláspontja okozhat nehézséget.
Orbán: Elfogadható
Az Európai Néppárt is összeült a csúcstalálkozó előtt. Az ott megjelent miniszterelnökök és pártelnökök megszólalásai alapján Orbán Viktor remek esélyt lát arra, hogy megállapodás jöjjön létre a brüsszeli EU-csúcson, és elfogadják az erős Európa alapját adó új dokumentumot, amelyet azonban nem alkotmánynak fognak hívni, hanem reformszerződésnek. A találkozó után a Fidesz elnöke azt mondta: a magyar nemzeti érdekek szempontjából elfogadható a jelenlegi szöveg.
(hirtv.net)
Lángra lobbant egy nyolcéves gyermek Tiszaburán + videó
