Nem doktor, nem díszpolgár és nem frakcióvezető-helyettes „dr. Dobolyi”

Nincs doktori végzettsége Dobolyi Alexandra szocialista európai parlamenti képviselőnek, aki nem tudta megmondani, hogy honlapján miért szerepel a tudományos cím. Azt is „rosszul tudja", hogy ő a szocialista képviselőcsoport helyettes vezetője. A legutóbbi kormányátalakítást megelőző találgatások között esetleges külügyminisztersége is szerepelt.

MNO
2007. 06. 27. 7:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dobolyi Alexandra saját maga által közölt életrajzaiban és az általa adott interjúkban nagy fokú kuszaság és összevisszaság tapasztalható. Az EP magyar képviselőkről szóló 2004-es kiadványában például az szerepel, hogy az I. kerület díszpolgára.

Akire büszkék vagyunk

Csakhogy erről a Budavári Önkormányzat portálján semmi sem található. A képviselőnő mindezt most azzal magyarázta a hvg.hu-nak, hogy az európai választást követően Nagy Gábor Tamástól, a kerület polgármesterétől Barsiné Pataky Etelka és Harangozó Gábor mellett ő is kapott valamiféle oklevelet, mint olyan budavári lakos, „akire büszkék”.

A hvg.hu szerint több ellentmondás is szerepel a képviselő életrajzában feltüntetett tanulmányokra vonatkozó adatok és a portál által megkérdezett iskolák tájékoztatása között is. Így nem tudni például pontosan, hogy a politikus mikor és milyen szakon tanult a Pécsi Tudományegyetemen, a Külkereskedelmi Főiskolán, valamint az ELTE-n.

Egy EP-bulletin tanúsága szerint Dobolyi 1993 és 1998 között járt a Janus Pannonius Tudományegyetemre, ahol szociológus diplomát szerzett, ugyanezt írja az Európai Parlament honlapja is. Ehhez képest saját weboldalán, önéletrajzában azt írja, hogy 1993-ban beiratkozott a Külkereskedelmi Főiskolára, majd 1995 és 2000 között járt a pécsi főiskolára, később pedig egyetemre, ahol a bölcsészkaron szerzett diplomát. Ugyanez szerepel az MSZP honlapján is, azzal a kiegészítéssel: 4,25-ös, dicséretes átlageredménnyel zárta tanulmányait. Sajnos, ezeken a helyeken már nem írja meg, hogy milyen szakon.

Bizalmas adat, miből diplomázott

A Mix Magazinnak viszont már arról beszél, hogy a társadalomtudomány izgatta, és a Külker Főiskolát ezért hagyta ott a pécsi egyetemért. „Először személyügyi szervezés-andragógia szakra jártam, s mivel az utóbbi interdiszciplináris szak, tanultam szociológiát, szociálpolitikát, pszichológiát, társadalomlélektant (…), nagyon élveztem.”

A Dobolyi honlapján is szereplő Mix-interjú szerint egyik tantárgya volt csupán a szociológia, és nem abból szerzett oklevelet. A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kara (FEEFK) dékániájától azt a tájékoztatást kapta a hvg.hu, hogy Dobolyi a karon tanult 1998 és 2001 között, és kiegészítő levelezős hallgatóként szerzett humán szervezői diplomát. Azt viszont nem tartják nyilván, mi volt az alapdiplomája, hol és mikor szerezte meg azt.

A szocialista politikus a hvg.hu kérésére megpróbált eligazodni az iskolák és szakok között. Eszerint ő előbb szociológia és személyügyi szervezés szakon végzett Pécsett 1998-ban, s eztán jött a FEEFK-n szerzett másoddiploma. A hvg.hu az alapdiplomát illetően tudakozódott az egyetemen, ám megkeresésünkre Somos Róbert, a pécsi bölcsészkar dékánja e-mailben – jogalap megjelölése nélkül – csak annyit válaszolt: „A kért adatot a legnagyobb sajnálatomra nem adhatjuk meg.„

Még nem doktor

A felsőoktatási tanulmányok kuszaságához hasonlóan kérdéses Dobolyi doktori címe is, amit honlapján is használ. Az EP-képviselő a hvg.hu-nak ezzel kapcsolatosan elmondta: először Pécsett járt a Természettudományi Kar (!) doktori képzésére, majd átjelentkezett az ELTE-re, ám elfoglaltsága miatt még valóban nem fejezte be doktori tanulmányait. Arra viszont nem adott magyarázatot a hvg.hu-nak, miért szerepel a honlapján dr. Dobolyiként.

Nem frakcióvezető-helyettes

Az internetes lap szerint ugyancsak téves Dobolyi Alexandra azon állítása is, hogy ő a szocialista európai parlamenti képviselőcsoport helyettes vezetője. Fazakas Szabolcs tölti be jelenleg ugyanis ezt a tisztséget.

Szerepel az SZDSZ listáján a politikakerülő férj

A Mix Magazinnak adott interjújában Dobolyi azt állítja, hogy férje „nagy ívben kerüli a politikát”. Eközben Csobánczy Gábor 1998 és 2006 között az SZDSZ színeiben volt önkormányzati képviselő a XII. kerületben és tavaly is indult a választáson (ekkor már MSZP-s támogatással is), de elbukott. Emellett a vendéglátóipari nagyvállalkozóként is ismert közgazdász rajta volt a liberálisok 2002-es országos listáján, igaz, csak a 75. helyen.

Emlékezetes: a legutóbbi kormányátalakítást megelőző találgatások között Dobolyi esetleges külügyminisztersége is szerepelt.

(hvg.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.