Az érdekvédő sajtóhírekre reagálva kifogásolta, hogy „az SZDSZ által diktált koalíciós szerződés„ egyik sarkalatos pontjaként a kisebbik kormánypárt ragaszkodik ahhoz a korábbi, a miniszter által már elutasított elképzeléséhez, mely szerint az egyetemeken gazdasági társaságok és nonprofit szervezetek alakulhassanak.
A szakszervezet előző napi elnökségi ülésén arra az esetre, ha a kisebbik kormánypárt elképzelései ebben a formában kerülnének be a koalíciós szerződés kiegészítésébe, a tanévkezdés bojkottja vagy egy esetleges sztrájk lehetősége is felmerült – közölte az FDSZ elnöke.
Kis Papp László szerint ezeknek az elképzeléseknek a képviselete katasztrofális következményekkel járna a felsőoktatási intézményekre nézve.
Mint mondta, ez azt eredményezné, hogy az oktatók kikerülnének a közalkalmazotti státuszukból, s féléves szerződésekkel adnák-vennék a tanárokat. Megnyílna továbbá egy olyan piacosítási lehetőség, amely a tandíj szabad megállapításához vezetne. Ennek következtében akár egymillió forint is lehetne az éves tandíj összege, s a 105 ezer forintra tervezett fejlesztési hozzájárulás jelentőségét vesztené.
Az érdekvédő szerint bizonytalanná válna az intézmények állami felügyelete, s felmerül „az állami vagyon elherdálásának veszélye is”.
Kis Papp László „banánköztársaságban alkalmazott„ módszernek nevezte, hogy a nyári szünet alatt akarják a törvénymódosításokat előkészíteni. Ráadásul a felsőoktatási törvény módosítását most fogadta el a parlament – tette hozzá.
„Három hónapon belül újabb törvénymódosítás kerülne a parlament elé? Ilyen divat a banánköztársaságokban van” – mondta.
Elmondta, hogy kezdeményezte a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács rendkívüli ülésének összehívását a kérdésben. Érdemi lépéseket ugyanakkor szeptembertől lehet tenni, hiszen a tanév véget ért – jelezte.
MTI
Már 1,2 millióan nézték meg, ahogyan Kocsis Máté helyreteszi Magyar Pétert a reptéri zápor kapcsán + videó
