„Ez a kormány most már egy permanens, állandó koalíciós feszültség irányába mozog, úgy tűnik, hogy a hatalmon, a hatáskörökön, az állami vagyonon, befolyáson való marakodás mintha egyre fontosabbá válna a kormány számára„ – mondta Varga Mihály, aki szerint a sajtóhírekben megjelent esetleges minisztercserék is azt jelzik, hogy a kormány sokkal többet foglalkozik saját magával, mint az ország valós kérdéseivel.
A fideszes politikus, aki az Orbán-kormány pénzügyminisztere volt, a Központi Statisztikai Hivatal kedden nyilvánosságra került adataira hivatkozva úgy vélte: a miniszterelnök értékelésével ellentétben, „még csak most jön a neheze” Magyarország számára. Hozzátette: az infláció és más gazdasági mutatók azt jelzik, hogy Magyarország és vele együtt a gazdaság rendkívül nehéz hónapok elé néz, az emberek csak most kezdik majd igazán érezni a megszorítások hatását.
Tovább növekvő államadósság, stagnáló, 2,2 százalékos növekedés, magas munkanélküliségi ráta, magas infláció, csökkenő reálbérek és a javuló tendencia ellenére még mindig rendkívül súlyos államháztartási helyzet – így jellemezte a gazdaság állapotát a Fidesz alelnöke.
Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a konvergenciaprogram nem azért rossz, mert nem teljesülnek azok a számok, amelyeket a kormány leadott, hanem azért, mert Magyarország számára nem adja meg a felzárkózás esélyét. Arra a felvetésre, hogy egyes hírek szerint az Európai Bizottság pozitívan értékeli a konvergenciaprogram megvalósítását, Varga Mihály azt mondta: az unió nyilván örülni fog minden olyan változásnak, amely javítja az államháztartáson belüli „borzalmas állapotokat„, ugyanakkor azt is látni kell, hogy a 9,2-ről 6,5 százalékra lefaragott államháztartási hiánnyal még mindig elsők vagyunk az unióban. „Az unió jelentése ebből a szempontból nem mérvadó, a mi bőrünkre megy a játék, a magyar állampolgárok megélhetéséről, jövőbeli esélyéről van szó” – tette hozzá.
Varga Mihály kijelentette: Almunia uniós pénzügyi biztost is felelősség terheli, amiért nem figyelmeztette időben a kormányt, hogy rossz államháztartási pályán van, rossz gazdaságpolitikát folytat. A Fidesz alelnöke a gazdasági mutatókról részletesen szólva elmondta: az infláció tekintetében a nyugdíjasok vannak a legnehezebb helyzetben, hiszen az átlagos 8,8 százalékos inflációval szemben a nyugdíjas infláció 11,9 százalékra emelkedett. Szerinte ez azt jelenti, hogy már nem csak a 13. havi nyugdíjat vették el képletesen az infláción keresztül, de veszélybe került a 12. havi nyugdíj is.
(MTI)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
