Az esti órákban heves zivatarokkal, felhőszakadással és jégesővel járó viharzóna vonul át az ország felett. A heves, 90 km/h feletti széllökések már kisebb károkat okoztak a nyugati országrészen. A fővároson átvonuló zivatarban az eddigi információk szerint öten sérültek meg könnyebben. Négy ember, akire faágak estek, a fején sérült meg, egy embert a lábán sebzett meg a tetőről lesodort cserép.
A vihar a felsővezetékekben okozott nagyobb károkat. HÉV- és villamosvezetékeket szakítottak le a szél miatt kidőlő fák és letört ágak. Emiatt fennakadások vannak a szentendrei HÉV vonalán Pomáz és Szentendre között, de a 12-es, 14-es, 42-es, 69-es, 28-es, 56-os, 59-es, 61-es villamos vonalán is gondok adódtak és a 89-es troli vezetékét is leszaggatta a vihar. Nem közlekedik a 22-es, 28-as és 34-es busz sem.
Budapesten is problémát okozott a lezúdult víz elvezetése.Többek között a Maglódi úton, a Margit hídnál vagy Óbudán nem tudták elvezetni a csatornák a vizet. A csatornázási művek ügyelete szerint ugyanakkor nagy vízátfolyás, amely forgalmi akadályt okoz, nem alakult ki. A csatornázási művek szakemberei jelenleg dolgoznak az utakon.
20.20 órakor lezárták a Ferihegyi repülőteret. Korábban még arról érkeztek hírek, hogy a vihar miatt a Ferihegyi repülőtérről csak a nyugatra tartó gépek nem szállnak fel, azonban, miután a vihar elérte Budapestet, nyolc óra után, teljes zárlatot rendeltek el.
Három járatot – Düsseldorf, München és Varsó irányában – törölni kellett, a késések 25 induló és érkező járatot érintenek.
A vihar miatt csütörtök este körülbelül tíz percre megszakadt a Magyar Televízió 2-es csatornájának és a Duna Televíziónak a továbbítása, és több kereskedelmi csatorna sem volt fogható. Az adások azért szakadtak meg, mert a sűrű felhőn és esőn keresztül nem sikerült eljuttatni a műholdakra a jeleket.
Vörös riasztás volt
A nap folyamán vörös riasztás jelent meg az Országos Meteorológia Szolgálat honlapján. A vörös jelzést akkor adják ki, amikor egy egész országot érintő viharról kívánnak figyelmeztető előrejelzést adni. Az előrejelzések szerint előfordulhat, hogy Magyarország több térségében hasonló erősségű vihar alakul ki, mint tavaly augusztus 20-án.
Orodán Sándor, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szóvivője elmondta: a tárca ugyan nem tudja, hogy hány tömegrendezvényt tartanak csütörtökön este az országban, de arra kéri a rendezőket, hogy vegyék figyelembe a vihar közeledtét.
Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője szerint a meteorológiai riasztás általános jellegű, nem lehet tudni pontosan, hol csap le a vihar, így a katasztrófavédelem konkrét helyi intézkedést nem kezdeményezett.
Csak a budapesti melegrekord dőlt meg
Budapesten megdőlt a melegrekord: 35,7 Celsius-fokot mértek. 2002. június 21-én Budapesten 35,4 fokot mutattak a műszerek; ez a rekord dőlt meg most. Az országos melegrekord azonban úgy tűnik, nem dől meg csütörtökön: a legmelegebbet Tatáról jelentették, itt 35,9 fok volt. 1908. június 21-én azonban Debrecenben 37 fokot mértek.
(radio.hu, mti)
Orbán Viktor: Mi egy békepárt vagyunk!
