Vörös terroristák az NDK-ban

A Die Welt hosszú cikkben elemzi az SPD belső válságát. A Frankfurter Allgemeine Zeitung bemutatja az egykori RAF-terroristák NDK-beli életét. A Die Presse pedig összekeveri a Szabadság teret a Köztársaság térrel, mivel cikke szerint azért költözik az MSZP, mert Gyurcsány nem akarja ablakából a szovjet emlékművet bámulni.

2007. 06. 13. 10:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Mechthild Küpper RAF az NDK-ban című cikkében az egykori terroristák kelet-németországi nyugdíjas napjait ismerteti. Susanne Albrechték 1977-ben a Dresdner Bank elnökségi tagja, Jürgen Ponto elrablását tervezték, de dulakodás közben a bankárt még lakásában lelőtték. Ezért a terroristák 1980-ban az NDK-ba menekültek. Hamis nevekkel – Albrecht az Ingrid Jäger nevet kapta – és kitalált életrajzokkal az NDK különböző városaiba telepítették a kilenc terroristát, még az egymás közötti kapcsolattartást is megtiltották nekik. Évente csak egyszer, akkor is csak a Stasi felügyelete mellett találkozhattak. Albrecht az NDK-ban egy fizikussal kötött házasságot, és egy fiút szült. 1986 óta a Stasi fizetett ügynöke volt, azonban még ebben az évben, a nyugatnémet televízióban sugárzott műsort követően környezete felismerte. „Hogyan élhet valaki ilyen múlttal?” – állt azon a cédulán, amit otthoni postaládájában talált.

Ezt követően a családot előbb Berlinbe, majd néhány évre Moszkvába költöztették; a Stasi, félve az NDK-ba áttelepített védenceinek lelepleződésétől, kitörölte a hivatalos aktákból a Moszkvába telepítésük előtti időszakot. A Vörös Hadsereg Frakció (RAF) és a Stasi együttműködése nem sokkal az NDK összeomlása előtt ért véget. Az NDK-ba történő visszatérésük után letartóztatták és kiadták a RAF-tagokat a Szövetségi Köztársaságnak. Albrechtet 1991-ben a stuttgarti bíróság tizenkét évre ítélte.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos A szocialisták után a szovjet emlékmű is? címmel az MSZP-székház átköltöztetésével foglalkozik. Budapest központi terén áll egy szovjet emlékmű, melyen nemsokára túllép az idő – írja. Már jóval korábban követelték az emlékmű áthelyezését, mielőtt a tallinni ügy kirobbant volna. Most két szervezet összegyűjtött összesen 200 ezer aláírást, mert szerintük a Vörös Hadseregre egy kevésbé a város középpontján fekvő téren is lehetne emlékezni.

Gyurcsány Ferenc pedig pártelnökként nem kívánja a szovjet emlékművet nézni az ablakból, ezért eladja az MSZP Köztársaság téri székházát – teszi hozzá a Die Presse, ezzel összekeverve a Szabadság teret a Köztársaság térrel. Június végéig születik döntés arról, hogy az öt jelentkező közül kié lesz az épület. Az új főhadiszállás is történelmi helyszínen fog felépülni. Az utcát Szent Istvánról, a VII. kerületet Erzsébet királynéról nevezték el, s nem messze fekszik Budapest zsidó központjától. A környék „nem a legelitebb és nem a legfeltűnőbb, mert nem akarunk magunknak kárt okozni” – nyilatkozta Nyakó István a lap szerint. Az irodák szerények lesznek, csak a földszint lesz „nagy és nyitott”, ahova internetes kávéháznak kell becsalogatnia a fiatalokat, hogy ismét megtalálja a párt a népet.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Peter Dausend A mainzi emberke, Kurt Beck szükségben című cikkében az SPD válságát elemzi. (Az írás apropója a hétfői FAZ-ben a szociáldemokrata pártelnök tollából megjelentetett cikk.)

Az emberek biztonságot keresnek a globalizált világban – s az SPD-nek erre nincs válasza. Az SPD-nek mindmáig nem sikerült újraértelmeznie a politikai tevékenységének magját jelentő szociális igazságosság fogalmát úgy, hogy az megfeleljen a világméretű verseny kihívásainak, és közben hagyományos szavazóit se riassza el.

Az SPD úgy vélte, hogy Kurt Beckben megtalálta azt a személyt, aki képes megbirkózni a feladattal. Most azonban bekövetkezett a kijózanodás: a párt mainzi emberkéje ugyan tisztességesen próbálkozik – de elérni eddig nem tudott semmit. (Beck 1994 óta a Mainz székhelyű Rajna-vidék–Pfalz miniszterelnöke. Ugyanitt székel a ZDF, a második német közszolgálati csatorna, melynek szimbóluma a „mainzi emberkének” nevezett rajzfilmfigura.) A párton belül egyre gyakrabban hallható a BMW rövidítés, mely így magyarítható: „Becknek mennie kell”.

Arra, hogy a pártelnökkel gondok vannak, éppen maga hívta fel a figyelmet. Két nappal a heiligendammi G8-as csúcsot követően Beck is szót kért, és az FAZ-ben megjelent cikkében megtámadta a kancellár asszony által vezetett CDU „neoliberalizmusát”. Beck ezzel a támadással a nemzetközi figyelemben fürdőző kancellár asszonyt kívánta visszakényszeríteni a belpolitikai küzdelmekbe. A támadást azonban még párttársai is elítélték, főként annak rosszul megválasztott időpontja miatt. Ugyanis a kancellárt akkor támadni, amikor külpolitikai sikereket tud felmutatni, igencsak kicsinyes jellemre vall.

Mások a támadás okát sem értik, hiszen sokak szerint a nagykoalíció eddig sokkal inkább az SPD, mint a CDU/CSU kézjegyeit viseli magán. Ezért a CDU-t neoliberalizmussal vádolni azt is jelenti, hogy ezek a támadások automatikusan visszahullnak az SPD fejére. Ráadásul körbeudvarolja a bevallottan neoliberális FDP-t (mely 1994-2006 között a mainzi tartományi gyűlésben koalíciós partnere volt).

Az elvtársaknak azonban még nagyobb gondja, hogy Beck eddig képtelen volt olyan világos üzenetekkel megszólítani a választókat, mely világos profilt teremtene neki. Sokat beszél, de ezek a nyilatkozatok alig illenek egymáshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.