Nyírbátorban az év utolsó negyedévében új nagyüzemet adhatnak át a dán Coloplast nevű cégnek köszönhetően. A világ egyik legjelentősebb gyógyászati segédeszközöket készítő vállalkozása 15 milliárd forintos beruházással Tatabánya után a szabolcsi városban építi fel a második magyarországi gyárát.
Boris Kovacs, a dán cég itteni ügyvezető igazgatója Balla Jánosnéval, Nyírbátor szocialista polgármesterével írta alá a beruházási szerződést. A nagyüzem építési munkálatai januárban kezdődtek el, és a tervek szerint 2007. szeptember 15-én 600 dolgozóval indul meg a termelés. A szabolcsi gyár 2009 végére készül el teljesen, s akkortól várhatóan 1200 embernek ad majd munkát.
Egyelőre az üzem szerkezetkész állapotban van, de a munkát már elkezdték egy másik telephelyen.
A Coloplast tehát valamilyen oknál fogva nem várta ki gyára szeptemberi átadását, a leendő munkásokat Tatabányára küldte betanítani, majd ezt követően egy nyírbátori üzemcsarnokot bérelt nekik, ahol azonnal hozzákezdhettek a gyógyászati termékek csomagolásához. Az ügy érdekessége, hogy a dán cég éppen a Nyírbátori Tésztaipari Kft.-t találta meg, hogy épületet béreljen a munkálatokhoz. Ennek a társaságnak Veres János pénzügyminiszter a tulajdonosa, aki egyben Nyírbátor szocialista országgyűlési képviselője.
Miközben a cég a pénzügyminiszter tésztagyárában bérel telephelyet, ötmilliárd forint támogatást kapott tatabányai üzemének fejlesztésére és nyírbátori beruházására a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól, a tárca beruházásösztönzési célelőirányzatának terhére. A dán társaság ezen kívül idén 260 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatásban is részesül munkahelyteremtés címén. Ezt az összeget egyedi kormánydöntéssel fizetik ki idén a Coloplastnak egy olyan keretből, amellyel például a koreai Hankook Tire Kft. gumigyárát is támogatták.
Mint ismert, a Hankook, miután állami támogatást kapott munkahelyteremtésre, Koreából is toborozni kezdett dolgozókat az üzemébe. A koreai társaság beruházása kapcsán ráadásul hűtlen kezelés gyanújával nyomozást folytat a Nemzeti Nyomozó Iroda is.
A nyírbátori önkormányzatnál tegnap csak Szilvási Juditot, a városfejlesztési iroda munkatársát tudtuk elérni, aki elismerte, hogy a Coloplast a Nyírbátori Tésztaipari Kft.-től bérel egy szerelőcsarnokot, ahová beállítottak egy gépsort is. Mint megtudtuk, a dán cég az önkormányzat művelődési házában is irodát bérel, ahol a humánerőforrás-szervezést, vagyis a felvételi ügyeket intézik.
Az ügyben megkerestük a Coloplast magyarországi részlegét is, de sorozatosan elhárítottak bennünket. A Nyírbátori Tésztaipari Kft.-től sem kívántak nyilatkozni lapunknak, így azt sem tudhattuk meg, hogy a Coloplast mennyit fizet a társaságnak a csarnokuk bérletéért. Veres János pénzügyminisztert szintén hiába kerestük telefonon, mert éppen a szabadságát tölti.
Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke lapunkkal közölte: a Coloplasttal kötött bérleti megállapodás kapcsán nincs szó összeférhetetlenségről, hiszen Veres nem vesz részt a tésztagyár napi ügyeinek intézésében és az irányításban. Ezt a menedzsment végzi. Azzal kapcsolatban pedig, hogy a Coloplastnak milyen üzleti ügye van Nyírbátorban, a céget kell megkérdezni – tette hozzá a szóvivő.
A Coloplast Hungary Kft. egyébként már 2001-ben betelepült Magyarországra, és Tatabányán kezdte meg a termelését, ahol sztóma-, inkontinencia- és sebápolási segédeszközöket gyárt. A tatabányai gyár mára Európa legnagyobb Coloplast gyáregységévé nőtte ki magát több mint 900 ember foglalkoztatásával.
Haraszti Gyula
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját