Éghajlat: nyáron 4-5, tavasszal 3-3,5 fokkal melegebb lesz

Már olvasható a Nemzeti Éghajlatváltozási Startégia (NÉS) munkaanyaga és a hozzá kapcsolódó háttértanulmányok a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapján – közölte a tárca az MTI-vel. A tanulmány szerint Magyarországon a XXI. század végéig minden évszakra egyértelmű melegedés várható: nyáron 4-5, tavasszal pedig 3-3,5 Celsius-fokkal emelkedik a hőmérséklet.

MNO
2007. 07. 06. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2008-2025-ös időszakra készülő stratégia célja egyrészt az éghajlatváltozást kiváltó tényezők, és így a kedvezőtlen hatások csökkentése, másrészt felkészülés konkrét eszközök, intézkedések segítségével a várható kedvezőtlen hatásokra.

A 2007 végéig megszülető stratégia alapján kétéves periódusokra lebontott éghajlatváltozási programok készülnek majd. A stratégiában meghatározandó klímavédelmi célokat más szakpolitikákban így például az energetikában, a közlekedésben és a mezőgazdaságban is érvényesíteni kell – közölte a tárca.

A tanulmány megállapítja, hogy Magyarországon – jelentős kibocsátás-csökkentés nélkül – a XXI. század végéig minden évszakra egyértelmű melegedés várható: nyáron 4-5, tavasszal pedig 3-3,5 Celsius-fokkal emelkedik a hőmérséklet. A nyári hónapokban a csapadék csökkenése, míg télen annak növekedése várható. A csapadékváltozás akár 30-35 százalékos is lehet. Az előrejelzések szerint a jelentős, nagy csapadékkal járó jelenségek száma is nőni fog.

Az anyag azt is elemzi, mi történik, ha az uniós célok szerint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal, illetve 30 százalékkal csökkentik 2020-ra. A szerzők megállapítása szerint ki kell zárni a hazai fosszilis alapú áram- és hőtermelés nagymértékű bővítését, hogy haladéktalanul ösztönözni kell az egyéb infrastrukturális eredetű kibocsátások csökkentését környezetkímélő közlekedéssel, épületenergetikai fejlesztésekkel. Az összes szektorban javítani kell az energiahatékonyságot, és növelni kell a megújuló energiaforrások arányát. A tanulmány felveti a nukleáris energia alkalmazásának vagy mellőzésének kérdését is.

A munkaanyag elemzi a megújuló energiaforrások, a biomassza, a geotermikus energia, a szél-, víz- és napenergia, valamint a szivattyús-tározós erőmű alkalmazásának lehetőségeit és korlátait. Vizsgálja továbbá azt is, hogyan tud alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz az emberi egészség, a vízgazdálkodás, a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás, valamint a természetes élővilág.

A közlemény szerint a stratégiai feladatok modellezésére a felmelegedésnek leginkább kitett Duna-Tisza közi Homokhátságon az ősszel a tárca mintaprojektekbe kezd.

Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter június végén civil szervezetekkel vitatta meg az éghajlatváltozással kapcsolatos legsürgetőbb hazai teendőket. A miniszter kezdeményezésére összehívott találkozón az Energia Klub, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a WWF, a Független Ökológiai Központ (FÖK), a Greenpeace, a Védegylet és Környezeti Tanácsadók Hálózata (KÖT Háló) képviselői vettek részt.
(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.