A törvénymódosítás értelmében ha szolgálatteljesítés során szerzett sérüléseik következtében szorulnak ellátásra, akkor mentesülnek a vizitdíj-fizetés alól a Magyar Honvédség tényleges állományába tartozók, a határőrség, a rendőrség, a hivatásos katasztrófavédelem, a vám- és pénzügyőrség, a büntetés-végrehajtási szervezet, a hivatásos önkormányzati tűzoltóság, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálat kötelékéhez tartozók és az Országos Mentőszolgálat állományában dolgozók.
Mentesülnek azok is, akik legalább 30 alkalommal adtak vért, és ezt igazolni is tudják, illetve nem kell a háromszáz forintot megfizetni a tüdőszűrő vizsgálatoknál, amennyiben a szűrés a fertőző betegségek és járványok megelőzése céljából történik.
Szintén nem kell fizetni azoknak a fiatal felnőtteknek, akik ugyan elmúltak 18 évesek, de nappali alapfokú és középfokú oktatási intézményben tanulnak, és az ellátást az iskola-egészségügy keretében veszik igénybe. Ezentúl nem kell kórházi napidíjat fizetni a tartós orvosi kezelés alatt állóknak, amennyiben alapbetegségükkel összefüggésben kezelik őket kórházban.
Fontos változás július 1-jétől, hogy hatszáz forintról ezer forintra emelkedik a vizitdíj mértéke, ha valaki – legyen az gyerek vagy felnőtt – a szakorvosi ellátást nem ott veszi igénybe, ahova a háziorvos beutalta, vagy beutaló nélkül keres fel egy adott járóbeteg-szakrendelést, illetve a 18 év alattiaknak is emelt összegű díjat kell fizetniük, amennyiben indokolatlanul veszik igénybe az ügyeleti ellátást.
(mti)
Kína megtámadott egy német repülőgépet a Vörös-tenger felett?
