A vizitdíj és a kórházi napidíj nem váltotta be a hozzá fűzött kormányzati reményeket, nem segít az alapellátásban és nem oldja meg a kórházak anyagi gondjait – jelentette ki a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa kedden, Budapesten. Pesti Imre sajtótájékoztatón közölte: a vizitdíj és a kórházi napidíj igazságtalanságot és méltánytalanságot eredményezett az egészségügyben, mind az orvosok, mind a betegek számára. Szerinte az új rendszer nem javította a alapellátás és a szakellátás anyagi biztonságát. A háziorvosok egy része esetében a vizitdíjból befolyó összeg havonta átlagosan 150-160 ezer forintot jelent, ám ebből le kell vonni a kormány által az alapellátásra rótt plusz terheket – közölte Pesti. A járóbeteg szakrendelések mintegy fele tud ugyanekkora összeget beszedni a betegektől, ám ebben szintén nincs benne számos költség.
Növekvő kórházi adósságállomány
A kórházakra áttérve Pesti úgy vélekedett, néhány intézmény tud csak több százezer, esetleg néhány millió forintos bevételre szert tenni. Ennek ellenére – tette hozzá – folyamatosan nő a kórházak adósságállománya, helyzetük nem javul. A politikus emlékeztetett Szolnoki Andreának, a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottsága elnökének a tárca vezetőjéhez írt korábbi levelére, amelyben az SZDSZ politikusa jelezte: nyár végére, ősz elejére a fővárosi tulajdonú kórházak csődbe jutnak. A fideszes politikus a Kórházszövetség adatára hivatkozva azt mondta, a kórházak adóssága elérte az ötvenmilliárd forintot. Pesti Imre egy közvélemény-kutatás alapján arra is kitért, hogy a kisebb jövedelmű emberek mintegy negyed része a vizitdíj miatt nem fordul orvoshoz. A felmérésre utalva elmondta: a 8 általános iskolát végzettek 23-28 százaléka nem fordul a vizitdíj miatt orvoshoz.
Titkos szerződésekről suttognak
A biztosítási rendszer átalakításával kapcsolatban Pesti azt mondta: az SZDSZ zsarolja az MSZP-t, annak érdekében, hogy „megegyezés szülessen a több-biztosítós rendszerrel kapcsolatban”, Gyurcsány Ferenc pedig „hatalma megtartása érdekében belemegy ebbe”. A kormányfő hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon bevezessék azt a profitorientált több-biztosítós modellt, amely ilyen formában csak Hollandiában létezik – vélekedett a szakpolitikus. Mint Pesti elmondta, annak ellenére, hogy a kormány arról beszél, nem lesz különalku a biztosítókkal a társaságok veszteségeinek finanszírozására, mégis „titkos szerződésekről” hallani, amivel valamilyen biztonságot garantálnak számukra. A Fidesz szeretné látni, „milyen titkos megállapodások születnek a több biztosítós modellben résztvevő befektetők és a kormányzat között” – fogalmazott Pesti.
(MTI)

Kulja doktor csótányozott, a Péterfy Sándor utcai kórház feljelentette