Hiteltelenné vált rendőrvallomások

A rendőri tanúvallomások hitelessége több kételyt vet föl a szeptemberi események során a rendőrség által meggyanúsított öt személy ügyében – ez a lényege a Budapesti Nyomozó Ügyészség nem jogerős határozatának. Az ügyészség a nyomozást megszüntette.

Magyar Nemzet
2007. 07. 13. 22:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 20-án hajnalban a Podmaniczky utca és a Teréz körút sarkán a Rebisz I. bevetési osztályának beosztottai vették őrizetbe azt az öt személyt, akiket csoportosan és felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsítottak meg, s akik ügyében most nem jogerősen eljárást megszüntető határozat született. – Aznap hajnalban mind az ötüket előállították, és előzetes letartóztatásba helyezték – mondta el lapunknak Gyurta Tibor, az egyik vádlott, Sz. Sándor ügyvédje. Védence fogva tartását meg is hosszabbította a bíróság, így tíz napot kellett eltöltenie borzasztó körülmények között, bűnözők közé zárva.
Az ügyészség határozatában olvasható: a nyomozás során mindegyik gyanúsított következetesen tagadta, hogy a rendbontásokban részt vett volna, Sz. Sándor például ott sem volt a Kossuth téren.

Az októberi önkormányzati választásokra készülve egy társával plakátokat ragasztottak éjjel, és a munka végeztével telefonon felhívták egy barátjukat, aki figyelmeztette őket: minél előbb menjenek haza, mert a Blaha Lujza tér környéke nem biztonságos. Mivel az éjszakai járatra hiába vártak, gyalog indultak el a Nagykörúton a Nyugati pályaudvar irányába. A Podmaniczky utca sarkán aztán Sz. Sándort elfogták a rendőrök. A másik négy gyanúsított Hatvanból érkezett a fővárosba, hogy részt vegyen a Kossuth téri tüntetésen – derült ki az ügyészségi dokumentumból. Autójukat a Podmaniczky utcában hagyták, egyik ismerősük lakása közelében. A tüntetésről visszatérőben „kapcsolták le” őket a rendőrök, akik később azt állították, kővel és üveggel dobálták a hatósági személyeket. Ugyanez a vád fogalmazódott meg Sz. Sándor ellen is. Az ügyészség rámutat: a gyanúsítottak és tanúik vallomásával szemben kizárólag a rendőrök tanúvallomása állítható, akik tanúkihallgatásuk alkalmával egy fényképalbumból választották ki azokat a fényképeket, amelyeken olyan személyeket észleltek, akiket dobálni láttak: „Azt, hogy miről ismerték fel őket, pontosan mit tettek a gyanúsítottak, a vallomásaik nem tartalmazzák” – olvasható a határozatban. A nyomozó ügyészség megállapítja: vallomásuk ezért nem tekinthető életszerűnek. Mint a hatóság fogalmaz: „nem zárható ki, hogy az egyes esetekben a fényképen lévő személyeket összekeverték másokkal”, különösen az azokban a napokban végzett elfogások nagy számára való tekintettel. Nem zárható ki az sem, hogy egyes személyekre éppen az előállításuk miatt emlékeznek.

Az ügyészség szerint tekintetbe kell venni azt is, hogy a rendőrök az őket ért akkori támadások miatt nem tekinthetők elfogulatlannak. Ahogy írják, „további kételyt ébreszt” a rendőrök vallomásával szemben az is, hogy az elfogásról szóló jelentést nem a Rebisz egységei készítették, ezekből nem derül ki, hogy személy szerint ki intézkedett a gyanúsítottakkal szemben. A nyomozó ügyészség kiemelte azt is, hogy a személyi szabadságot korlátozó intézkedésekről szóló jelentés több gyanúsított esetében gyakorlatilag szó szerint megegyezik. A szó szerinti egyezések miatt e jelentések tartalma megkérdőjelezhető. Az ügyészség rögzíti: az egyik gyanúsított bűnösségét igazolandó, a nyomozati iratokhoz csatolt fénykép- és videofelvétel bizonyítékként nem használható fel. A felvételeket egyébként előzőleg szakértői vizsgálatnak vetették alá, és a kirendelt szakértő azt állapította meg, hogy ha nem is kétséget kizáróan, mindenesetre nagy fokban valószínűsíthető, hogy a gyanúsított szerepel rajtuk. Az ügyészségi dokumentumban azonban ez olvasható: egy másik eljárás másik gyanúsítottja, A. M. a felvételeken magára ismert.
Gyurta Tibor, Sz. Sándor védője az ügy tanulságait összegezve hangsúlyozta: önmagában már az is nagy dolog, hogy az ügyészség első ízben kimondta, a rendőrség bizonyítékai kapcsán komoly kételyek merülnek fel. Vélelmezhető az érzelmi elfogultságuk, a különböző helyszínen és időpontban elfogott különböző személyekről szóló jelentések szó szerinti egyezése is aggályokat kelt a hitelességgel kapcsolatban. Arról már nem is beszélve, hogy a fotó-, illetve a videofelvételek bizonyító ereje is megkérdőjeleződött.

Kiderült, a rendőrök állításai – nevezetesen, hogy az öt vádlott kővel, üveggel dobált volna – nem bizonyíthatók, vélelmezhetően tévesen azonosították be őket. Ennek kapcsán óhatatlanul felmerül a kérdés: vajon hány hasonló eset volt? – Hány embert vettek előzetes letartóztatásba, hurcoltak meg hasonló erejű bizonyítékok alapján? – tette fel a kérdést Gyurta Tibor, hozzátéve, reményeik szerint az áttörés értékű ügyészségi határozatban foglaltak iránymutatók lesznek a jövőre nézve is. Ez megalapozná az áldozatok erkölcsi és anyagi rehabilitációját. Az ügyvéd rámutatott: az őszi események nyomán indult koncepciós eljárások sorsokat törtek ketté, egyik ügyfele esetében például, aki levéltárosként dolgozik, a később alaptalannak minősült vád miatt felmerült a lehetősége, hogy eltávolítják munkahelyéről. Ez végül nem történt meg.

Munkatársunktól

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.