Jó palesztin, rossz palesztin

Khálid Masal al-Dzsazírának adott interjúja szerint az Egyesült Államok meg akarja osztani a palesztinokat, hogy így gyengítse meg a központi hatalmat. Előzetes garanciák megadásához köti Szíria az izraeli-szír béketárgyalások újbóli megkezdését, írja a szír kormányzat napilapja, az al-Baath.

Kun Zsuzsanna
2007. 07. 18. 10:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dzsazíra

A Hamász politikai szárnyának vezetője, Khálid Masal volt kedd este az al-Dzsazíra hírtelevízión futó Liká’ Khássz című műsor vendége. A palesztin belpolitikai helyzetről szólva Masal azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok az akadálya annak, hogy a Hamász és a Fatah között újból elinduljon a párbeszéd. Masal szerint az USA megbeszéléseket folytat arab vezetőkkel annak érdekében, hogy elszigetelje a Hamászt. A júniusi belharcokról szólva azt is hozzátette, hogy az „nem a Fatah ellen irányult”, hiszen az „társunk a harcban és a palesztin politikai rendszerben”. A történtek pedig „azoknak a nemzetközi, regionális és palesztin szereplőknek a felelőssége, akik már a Hamász által megnyert törvényes választások óta azon munkálkodnak, hogy forradalmat robbantsanak ki.”

Al-Baath

Az izraeli külügyminisztérium kedden nyilatkozatot adott ki, mely szerint komoly akadályai vannak az izraeli-szír tárgyalások megkezdésének, írja a szír kormányzati lap. A közlemény szerint „Szíria az egyetlen olyan arab állam, amely stratégiai kapcsolatot ápol Iránnal és szélsőséges szervezetekkel, mint a Hamász, a Hezbollah vagy az Iszlám Dzsihád, működik együtt. Éppen ezért nehéz lenne az izraeli vezetésnek úgy tekinteni rá a béke kérdésében, mint komoly tárgyalópartnerre.” Ez volt Tel-Aviv részéről az első hivatalos reakció Bassár al-Aszad szír parlamentben elhangzott beszédére. Al-Aszad elnök a héten sort kerített arra, hogy a képviselők előtt beszéljen az izraeli-szír béketárgyalások megkezdéséről: „Izraelnek hivatalos, világos, nem köntörfalazó módon hangot kell adnia azon szándékáról, hogy komolyan kíván tárgyalni a két ország közötti problémák rendezéséről. Adjon garanciát arról is, hogy visszaadja az általa megszállt területeket, nem kezdünk ugyanis olyan tárgyalásokba, amiknek nem ismerjük a lényegét.” A garanciákat olyan írásos formában szeretnék megkapni, ahogy azt az elhunyt izraeli miniszterelnök, Jichak Rabin szavatolta Háfiz al-Aszadnak. Mindez még 1994-ben, Bill Clinton akkori amerikai elnök közreműködése révén történt. A „Rabin-ígéretként” is ismertté vált megállapodás ahhoz kötötte volna a Golán-fennsíkról való kivonulást, hogy Damaszkusz jó kapcsolatot alakít ki Tel-Avivval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.