Al-Dzsazíra:
Vasárnap folyósította Izrael a befagyasztott palesztin adó- és vámbevételek első részletét.
Mint az ismeretes, Izrael 2005-ben, a Hanije vezette első Hamász-kormány hatalomra kerülése során letiltotta a palesztin államnak járó bevételek átutalását. Ennek következtében a palesztin lakosság 70 százaléka létminimum alatt tengődik, az államháztartás hiánya pedig több mint 3,1 milliárd dollárra rúg.
Az új palesztin kormány család- és ifjúsági minisztere szerint Izrael a tegnapi nap folyamán 118 millió dollárt utalt át. Az ígéretek szerint a fennmaradó részt pedig 50–60 millió dolláros havi részletekben kapja majd meg a pénzügyminisztérium.
A pénznek már megvan a helye. Az illetékesek nyilatkozata szerint a hirtelen jött bevételt a sürgős költségvetési kiadásokon kívül az államadósság törlesztésére és a hivatalnokok elmaradt járandóságának kifizetésére költik majd.
A legrosszabbul ugyanis az állami hivatalnokok jártak a „szűk esztendők” során, mivel több mint egy éve fizetésüknek csupán töredékét kapták meg.
Al-Ahrám:
Miközben vasárnap hivatalos ceremónia keretében Kairóban végső nyugalomra helyezték Asraf Marván, Szadat elnök tanácsadójának holttestét, addig egyre több kérdés merül fel halála körülményeit illetően.
Az egyiptomi kormányzati napilap, az al-Ahrám értesülései szerint ugyan a brit rendőrség még nem talált idegenkezűségre utaló nyomot, ám egy tanú ennek éppen ellenkezőjét állítja. Az illető, akit a rendőrség néhány órával a különös haláleset után már kihallgatott, azt mondta a kairói lapnak, hogy Marván halála előtt egy nappal nála járt. A férfi segítségét kérte, mert úgy érezte, meg akarják ölni, de azt nem mondta meg, kire gondol.
A tanú szerint az is különös, hogy a hatóságok öngyilkosságra gyanakszanak, hiszen Marván aznap az Egyesült Államokba készült utazni. Taxija a csomagokkal éppen a háza előtt várt, amikor az állítólagos baleset bekövetkezett.
Mindenesetre kémbotránya miatt nem lenne meglepő, ha valaki „átsegítette volna” Marvánt a másvilágra.
1993-ban az izraeli katonai titkosszolgálat egykori vezetője egy könyvet jelentetett meg, melyben beszél egy al-Harakí fedőnevű egyiptomi politikusról, aki megsúgta nekik az 1973-as támadás várható időpontját.
Az al-Ahrám, egy meg nem nevezett izraeli lapra hivatkozva, azt állítja, hogy Marván volt az, aki értesítette a Moszadot, hogy Szíria és Egyiptom október 6-án támadást intéz Izrael ellen. A zsidó állam titkosszolgálata azonban nem vette komolyan a hírt, lévén, hogy őt kettős ügynöknek tartották. Pedig a támadás időpontja csupán négy órával tért el az ügynök által előre jelzettől!
Az izraeli ügynöki jelentések tanúsága szerint Marván 1969-ben a londoni izraeli nagykövetségen keresztül vette fel a kapcsolatot a Moszaddal. Bizonyos katonai információk átadására ugyan hajlandó volt, de azt elutasította, hogy teljesen beszervezzék.
Mindezek ellenére az egyiptomi kormány saját halottjaként temette el az elhunytat. A kormányzati hírügynökségen (MENA) keresztül azt közölték, hogy Marván kiváló politikus volt, és szerepe felbecsülhetetlen a ’70-es évek politikájában, azonban azt is hozzátették, hogy valószínűleg vizsgálatot indítanak a múlt tisztázására.
Durva szabályozás jöhet a fagyira, ez sokakat érint
