Fodor Gábor az ünnepélyes esemény alkalmából tartott sajtótájékoztatón hangoztatta, hogy Magyarország mindent megtesz Szerbia EU-csatlakozásának előmozdításáért, a környezetvédelmi felkészülés szakmai támogatásával is.
Sasa Dragin arról beszélt, hogy a két ország közötti kapcsolat szorosabbá fűzése illeszkedik a „gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan„ elvhez, amelyet Szerbia igyekszik követni.
A határvízi kérdések között a Duna és a Tisza árvízvédelme a kulcskérdés. Az EU-s ügyeket tekintve az uniós tagságra aspiráló Szerbia segítése a fő feladat, ami elsősorban a magyar csatlakozási tapasztalatok átadását jelenti. A nemzetközi egyezményeket tekintve is sok tennivalója van Szerbiának, egyebek között az éghajlatvédelmi célokat szolgáló Kiotói jegyzőkönyvhöz való csatlakozással.
A két ország miniszteri megállapodtak abban, hogy első lépésben kölcsönösen tájékoztatják egymást a két országot érintő szakmai kérdésekről, valamint az aktuális környezetpolitikai prioritásokról. Fodor Gábor javaslatára külön témaként beszélnek a klímaváltozás hatásairól és a biológiai sokféleség megőrzéséről.
A két miniszter előzetes megbeszélést folytatott a 6. Páneurópai Környezetvédelmi Miniszteri konferenciáról is, amelynek októberben Belgrád ad otthont. A magas szintű konferencián a régió környezetpolitikai kérdéseiről, a térség környezeti állapotáról, és közös programok kialakításáról lesz szó.
(MTI)

Támadnak a darazsak: ezek a legfontosabb tudnivalók