Mint ismert, a Fidesz elnöke hétfőn a Hír TV Esti gyors című műsorában arról beszélt: a köztársasági elnök ma arra kényszerül Magyarországon, hogy egyfajta kiemelt alkotmánybíróként működjön, ahelyett, hogy a magyar demokrácia őre lenne.
Orbán Viktor szerint ezért gondolkodni kell azon is, hogy „a demokrácia megerősítése érdekében a köztársasági elnököt nem kellene-e abba a helyzetbe hozni, hogy megvédhesse a magyar demokráciát az azt kijátszó, megtévesztő parlamenti többséggel és kormánnyal szemben„.
Az MSZP frakcióvezetője a köztelevízió reggeli műsorában ezzel kapcsolatban azt mondta: Orbán Viktor ezzel „gyöngéd érzelmi pressziót” gyakorol a köztársasági elnökre. Hiszen, ha valakinek nagyon sokszor mondják, hogy „Te szerencsétlen, milyen gyenge vagy, hát a világon semmibe sem szólhatsz bele„, akkor a Fidesz elnökének reményei szerint az államfő majd beleszól olyanba is, amibe nincsen jogi lehetősége.
Lendvai Ildikó egyébként úgy látja, hogy Sólyom László autonóm köztársasági elnök. Mint hozzátette: neki sem tetszik (az államfő) minden megnyilvánulása, de azt se lehet rá mondani, hogy „úgy ugrál, ahogy a Fidesz fütyül”. A kormánypárti politikus az egyik kérdező felvetésére közölte: „biztos maga is hallotta azt az ambíciót, hogy, ha valamiért úgy számolnak, hogy Orbán Viktor ne legyen miniszterelnök-jelölt, akkor köztársasági elnök szeretne lenni. Én is szeretném megerősíteni azokat a posztokat, amelyre később vágyom. Nekem nem szokott ilyen jól sikerülni„. Megjegyezte: csak tippelt Orbán Viktor későbbi ambícióit illetően.
Lendvai Ildikó kijelentette: Magyarországon demokrácia van, de tényleg vannak olyan törekvések, amelyek veszélyeztetik ezt. Példaként említette: ha tojásdobálással és Dunába való vízbe fojtással fenyegetnek politikai nézetek vagy kisebbségek képviselőit. Veszélyezteti az is a demokráciát – vélekedett a frakcióvezető –, ha egy komoly ellenzéki párt vezetője, mint Orbán Viktor, rendszeresen parlamenten kívüli utcai megoldásokat, az alkotmányosság határán mozgó terápiákat képvisel.
(MTI)

Szandi engedett a csábításnak – olyat tett, amit eddig még soha