A rendőrségi nyomozás során beszerzett bizonyítékok alapján megállapítható, hogy Kármán Irént nem ott, nem akkor és nem úgy bántalmazták, ahogy korábban vallomásában elmondta.
Csizner Zoltán alezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnügyi főosztályának vezetője szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, a beszerzett adatok egyértelműen cáfolják a sértett elmondását, így az elkövetés helye és ideje, a végrehajtás módja bizonyíthatóan eltér a sértett által előadottaktól.
Az újságírót – aki az 1990-es évek olajszőkítési ügyeivel foglalkozott – június 22-én éjszaka összekötözve találták meg a Lágymányosi és a Petőfi híd között, a Duna-parton.
Hámsérülések nélkül csúszott le a rakparton?
A bántalmazott újságíró azt mondta: lakásából egy közeli videotékába ment, ahol kikölcsönzött egy filmet, majd hazafelé tartva a XX. kerületben, az Erzsébet tér egyik oldalutcájában a forgalommal szemben egy autó érkezett, az autó utasa bántalmazta, gépkocsiba kényszerítette, megkötözte, és a Duna-parton kidobta az autóból. Az újságírónő állítása szerint a meredek támfalon lecsúszott és így került a vízpartra. A sértett több nyilatkozatában utalt rá, hogy úgy véli, korábbi tényfeltáró újságírói tevékenysége állhat a bántalmazás hátterében.
Csizner Zoltán elmondta: a rendőrség lefoglalta a környék védelmi kamerái által rögzített felvételeket. Ezekből egyértelműen látható, hogy az újságírónő elmegy a videotéka irányába, majd nem sokkal később visszajön, oda- és visszafelé is többször megállva. A kérdéses útszakaszon azonban nem közlekedik olyan gépkocsi, amelynek mozgása megfelelne a sértetti elmondásnak. A Török Flóris út forgalmát ellenőrző kamera felvételeiből is az látszik, hogy az újságírónő áthalad az úttesten.
Más, hasonló személyleírású, öltözetű személy nem mozog a felvételen, így az vélelmezhetően a sértett mozgását dokumentálja és láthatón nem bántalmazza senki. Az „elrablás„ helyszíni felvételei alapján megállapítható, hogy ott őt nem bántalmazták. A filmet valóban kikölcsönözte, a szemlebizottság megtalálta, ezt vélhetően ő helyezte el – mondta az alezredes.
Az orvos szakértő véleménye szerint Kármán Irén testén – ha úgy történt volna a bántalmazása, ahogy elmondta – szükségszerűen kellett volna lennie hámsérüléseknek, horzsolásoknak, amiket például a támfalon lecsúszva kellett szereznie. Ezek azonban „hiányoztak” az újságírónő testéről.
Véleten okozta a sérülést
Az orvos szakértő szerint tény, hogy valaki bántalmazta, a sérülései életveszélyesek voltak. Ebben az ügyben tovább folytatják a nyomozást. A sértett segítsége nélkül azonban nehéz lesz a tényleges bántalmazót megtalálni, a sértett segítsége kell ahhoz is, hogy fény derüljön a bántalmazás valódi indokára. De az cáfolható, hogy elrabolták volna – tette hozzá. Mint mondta, a sértettel ismertették a tényeket, Kármán Irén azonban továbbra is fenntartja korábbi vallomását.
Kérdésre válaszolva elmondta: az orvos szakértő megállapítása szerint Kármán Irén sérülései 24 órán belül keletkeztek, de a sérülések nem jártak az újságírónő mozgásának korlátozásával. Egy sérülése volt, ami életveszélyes volt, de azt valószínűleg nem szándékosan okozta az elkövető.
Az alezredes elismerte azt is, hogy vannak szemtanúk, akik a kérdéses időben láttak egy hasonló nőt a Duna-parton sétálni, de a rossz látási viszonyok miatt ezt nem tudják konkrét adatként kezelni, mindenesetre erősíti a gyanút, hogy nem úgy történt, ahogy a sértett elmondta. A rendőrségi szakértő vizsgálja azt is, hogy a nő kezén lévő kötés, csomózás hogyan keletkezhetett, megkötözhette-e ő saját magát. Emellett várnak a haemogenetikai szakértő és a fizikus szakértő véleményére is.
Vizsgálják, hogy az Erzsébet téri megjelenés és a rakparti megtalálás között kényelmesen, sietség nélkül át lehet-e jutni tömegközlekedéssel egyik helyszínről a másikra.
Arról, hogy vizsgálják-e a bántalmazás indítékait, azt mondta: ez háttérbe szorul, részben azért, mert az elmúlt másfél hétben – a részben az újságíró által megjelölt tanúk kihallgatása során – nem merült fel adat arra, hogy munkájából fakadóan bántalmazták volna. Azt mondták, senkinek nem állt érdekében ilyennel felhívni magára a figyelmet – tette hozzá.
Egy kérdésre válaszolva elismerte: felülvizsgálják Kármán Irén rendőri védelmét, amelyet korábban az újságíró megkapott.
Pelle szerint a kamera látta rosszul
Pelle Andrea, Kármán Irén ügyvédje azt mondta: a rendőrség nem cáfolta meg ügyfele által elmondottakat. A térfigyelő kamera felvétele rossz minőségű, az időpont és a haladási irány alapján számára egyértelmű, hogy azon nem Kármán Irén látható. Közölte: véleménye szerint nem valósult meg a hatóság félrevezetése. Pelle szerint ügyfele egyetlen alkalommal sem állította, hogy a támfalon legurult volna, és sérüléseit akkor szerezte, de hozzáfűzte, az orvos szakértő is megállapította, hogy ügyfele sérülései rúgástól, ütéstől keletkezhettek. Pelle Andrea azzal kapcsolatban, hogy Kármán Irén fiát milyen indokkal hallgatta ki a hatóság, mindössze annyit mondott: ügyfele fiát szombaton hallgatták ki, és kényszervallatás miatt eljárás indult.
(MTI, hvg.hu)
A rendőrség annak a pesterzsébeti térnek a térfigyelő kamerája által készített felvételeket is ellenőrizte, amelyen látható lehetne a vallomás szerint, hogy az újságírót egy kocsiba tuszkolták. A felvételek szerint Kármán Irén sétálgatott a téren, de nem szólt hozzá és nem támadta meg senki. A rendőrség az ügy megoldását Kármán Iréntől várja – fogalmazott az alezredes. A főosztályvezetző szerint az ő segítségével deríthető ki, hogy ki volt a támadója, s mi volt a megveretés oka.
A hvg.hu információi szerint a sajtótájékoztatóval egyidőben a nyomozóiroda Aradi utcai épületében még zajlott Kármán Irén délelőtt óta tartó kihallgatása. A nyomozás eredménye miatt a hatóság valószínűleg rövidesen meg fogja gyanúsítani Kármánt a hatóság félrevezetése miatt, ám ehhez előbb még le kell zárulnia a jelenlegi eljárásnak. Úgy tudni, személyi szabadság megsértése miatt azonban jelenleg már nem is nyomoznak, mivel a rendőrség szerint bebizonyosodott, hogy a nőt nem rabolták el az általa előadott helyen és időben.
Időjárás: halálos áldozatot követelt a heves vihar + videó
