Orbán Viktornak is lehet véleménye – Első fokon pert vesztett az IRM

Első fokon pert vesztett hétfőn a Fővárosi Bíróságon az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) Orbán Viktorral szemben abban a személyiségi jogi perben, amelyet az igazságügyi tárca indított a Fidesz elnöke ellen, amiért az ellenzéki politikus egy televíziós interjúban azt mondta: a rendőrség nyilvánvalóan politikai utasításra és nyomásra hajtott végre brutális akciókat 2006. október 23-án.

MNO
2007. 07. 02. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság nem jogerős ítélete szerint Orbán Viktor politikai véleményt formált az eseményekről és véleménynyilvánításával nem terjeszkedett túl a jogszabályi kereteken.

Indoklása során az eljáró bíró hangsúlyozta: a bíróság még érintőlegesen sem politizál, a keresetet elutasító ítélete nem értékelhető úgy, hogy a bíróság azt állapította volna meg: a vitatott kijelentésében az alperes igazat mondott volna vagy sem. Hozzátette: a bíróság csak azt mondta ki, ez volt az alperes véleménye.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke idén februárban egy kereskedelmi televíziónak adott interjújában beszélt arról, hogy szerinte a rendőrség politikai nyomásra és utasításra hajtott végre a polgárokkal szemben brutális rendőri akciókat. Az igazságügyi tárca, mint a rendőrség irányításáért felelős minisztérium ekkor bocsánatkérésére szólította fel a politikust, aki ennek nem tett eleget, és megismételte kijelentését. A tárca ekkor bejelentette: személyiségi jogi pert indít Orbán Viktorral szemben.

A véleménynyilvánítás alapvető jog

A per első, hétfői tárgyalásán csak a felperes jogi képviselője jelent meg, az alperes Orbán Viktor nem képviseltette magát. Az eljáró bíró ismertette a minisztérium keresetét, amelyben a tárca arra hivatkozott, hogy Orbán Viktor gyakorlatilag bűncselekmény felbujtásával vádolta meg őket. A kereset vitatta azt is, hogy általánosságban megállapítható lenne az október 23-i rendőri brutalitás. A minisztérium mindezek alapján azt kérte a bíróságtól, hogy állapítsa meg a jogsértést, kötelezze az alperest bocsánatkérő sajtónyilatkozat tételére, és 3 és félmillió forint nem vagyoni kár megfizetésére. A tárca keresetében utalt rá, hogy ezt az összeget az őszi zavargások során megsérült rendőrök javára fordítanák.

Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság ezzel szemben megalapozatlannak találta a keresetet. A bíró utalt az Alkotmánybíróság (AB) vonatkozó határozataira. A szabad véleménynyilvánítással összefüggésben kitért arra, hogy az AB álláspontja szerint a szabad véleménynyilvánításhoz való jog a véleményt annak érték- és igazságtartalmára való tekintet nélkül védi, s ezzel az alkotmány magát a szabad kommunikációt biztosítja.

Utalt arra az AB-határozatra is, amely szerint egy közszereplőnek jobban kell tűrnie az őt érő kritikákat. Ezzel összefüggésben megjegyezte: a minisztériumnak, mint a közhatalmat gyakorló szervnek ugyancsak többet kell elviselnie. A bíró kitért arra is, hogy az AB álláspontja szerint fokozott védelmet élveznek azok az értékítéletek, amelyek a közügyekre vonatkozó vélemények ütközésében kapnak hangot, még akkor is, ha azok túlzóak vagy felfokozottak.

A demokratikus jogállam állami és önkormányzati intézményeinek szabad bírálata még akkor is alapvető jog, ha ez becsületsértő értékítéletek formájában történik – mutatott rá a bíró. Az ítélet nem jogerős, az ellen 15 napon belül van lehetőség fellebbezést benyújtani.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.