27 település tiltakozik a tőketerebesi erőmű ellen

Aláírásukkal tiltakozott több ezer zempléni lakos a magyar-szlovák határ szlovákiai oldalára, Tőketerebes határába tervezett hőerőmű megépítése ellen, s ez is bizonyítja, hogy nagy a társadalmi felháborodás – mondta Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere.

MNO
2007. 08. 21. 12:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint Szlovákia legnagyobb széntüzelésű hőerőművét akarják megépíteni a világörökség részét képező Tokaj-hegyaljai borvidék tőszomszédságában, Tőketerebesen, a tervezett létesítmény ellen határon innen és túl egyaránt megmozdultak, nem csak környezetvédők.

Szamosvölgyi Péter azt mondta: levélben fordult a Miniszterelnöki Hivatalhoz, a környezetvédelmi és az agrártárcához, az Európai Parlament képviselőihez, a Greenpeace-hez, a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsághoz, hogy segítsenek megakadályozni az erőmű megépítését, amely ellen egyébként komoly tiltakozás kezdődött a szlovák oldalon is.

A levélre eddig kapott válaszok egyértelműsítik, hogy a világörökség részét képező történelmi borvidék jövőjéért mindenki egyaránt aggódik, ugyanakkor konkrét adatok is szükségesek ahhoz, hogy reális legyen a kép: mekkora lenne a veszélye egy ilyen erőműnek.

Szamosvölgyi Péter elmondta: eddig 27 hegyközi, bodrogközi és hegyaljai település lakói csatlakoztak az aláírási akcióhoz, a mai napig 3200-an szignálták az íveket, amelyeket rövid időn belül elküldenek a szlovák környezetvédelmi tárcához.

A városvezető megjegyezte: értésülései szerint nemcsak a határ innenső, hanem a túloldalán is erős a tiltakozás az összesen 885 megawatt teljesítményű, széntüzelésű hőerőmű megvalósítása ellen, a terv ezért hovatovább lekerülhet a napirendről.

A történelmi Tokaj-hegyaljai borvidék határától kevesebb mint kéttucatnyi kilométerre lévő Tőketerebes önkormányzata néhány héttel ezelőtt már elutasította a kassai székhelyű Cseh-szlovák Energetikai Részvénytársaság 38 milliárd korona értékű erőmű-építési terveit.

A döntésben vélhetően szerepet játszott az ott lakók által összegyűjtött csaknem 9 ezer aláírás is, ugyanakkor a tőketerebesi önkormányzat hiányolta a zajártalommal, a légszennyezéssel és a károsanyag-kibocsátással kapcsolatos hatástanulmányokat is.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.