54 év után amerikai miniszter Líbiában

Előreláthatólag idén októberben látogatást tesz az amerikai külügyminiszter asszony, Condoleezza Rice a líbiai fővárosban – tudhatjuk meg az as-Sark al-Auszat mai számából. Több amerikai lobbiszervezet inkább azért küzd, hogy vonják felelősségre a líbiai vezetést a diplomáciai kapcsolatok erősítése helyett.

Kun Zsuzsanna
2007. 08. 23. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

As-Sark al-Auszat

1953 óta idén először tesz hivatalos látogatást miniszteri szintű amerikai diplomata a Líbiai Népi Demokratikus Köztársaságban. Várhatóan ugyanis Condoleezza Rice októberben Tripoliba látogat.

Az Egyesült Államok és az észak-afrikai állam között 1988, vagyis a Panam-járat elleni merénylet óta megszakadt a diplomáciai kapcsolat. Az új évezred beköszöntével azonban a helyzet változni látszik. Folyamatos enyhülés eredményeként 2006-ban a két állam hivatalosan újra felvette a diplomáciai kapcsolatokat, és folyamatban van egy líbiai amerikai nagykövet kinevezése is.

A közeledésben szerepet játszik a líbiai tömegpusztító fegyverek leszerelésére, valamint az USA által sürgetett politikai és alkotmányos reformok kilátásba helyezése, és a bolgár ápolónők sorsának rendezése is.

A tavalyi év során több, magas rangú amerikai politikus már tiszteletét tette Kadhafi elnöknél, köztük John Negroponte, az USA külügyminiszter-helyettese. Úgy tűnik most a külügyminiszter asszonyon a sor.

Az as-Sark al-Auszat kérdésére a washingtoni Közép-Keletért, és Észak-Afrikáért felelős Külügyi Irodájának szóvivője szerint a látogatás már biztos, de az időpont még nincs pontosan meghatározva, majd hozzátette azt is: Rice asszony bejelentette, hogy Tripoliba szándékozik látogatni, David Walsh pedig jelenleg is ott tartózkodik, hogy ehhez megteremtse a megfelelő feltételeket.

Walsh két napja érkezett Líbiába, ahol találkozik Szajf al-Iszlámmal, az ifjabb al-Kadhafival is.

A szóvivő az arab államba kinevezendő nagykövet személyével kapcsolatosan azt is megerősítette, hogy a nagykövet asszony ugyan már átvette Bush elnöktől a kinevezését, de hogy mikor kapja meg a kongresszustól is a szükséges meghatalmazást, az még kérdéses. Ennek az az oka, hogy bizonyos lobbiszervezetek inkább azért küzdenek, hogy vonják felelősségre a líbiai vezetést, ahelyett, hogy nagykövetséget nyitnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.