Az MSZP arra kéri az oktatási tárcát, vizsgálja meg, hogy az egyetemi, főiskolai hallgatók az alapképzés után olyan használható tudást szereznek-e, amellyel el tudnak helyezkedni, és hogy a felsőoktatási intézmények rendelkeznek-e a felvett hallgatók színvonalas oktatásához szükséges kapacitással. Erről Tatai-Tóth András, a szocialista frakció oktatási munkacsoportjának vezetője beszélt a felsőoktatási felvételi rendszert értékelő hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Mint mondta, az említett két témában azért kérik az oktatási tárca segítségét, hogy váljon világossá, az eredmények összhangban vannak-e a párt felsőoktatási célkitűzéseivel. Tatai-Tóth András elmondta: újdonság volt az idei felvételi rendszerben, hogy az intézmények is versenyeztek a hallgatókért. Mint hozzátette, az is újdonságnak számított, hogy az idén a felsőoktatási intézményeknek nem volt meghatározott keretszámuk az államilag támogatott hallgatók létszámára vonatkozóan.
A szocialista képviselő beszámolt arról, hogy az 56 ezer államilag támogatott képzésre felvett hallgató közül mindössze 487-en vannak a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetűek. Az MSZP-frakció oktatási munkacsoportjának vezetője szerint az idei felvételik „nyertesei„ a fővárosi egyetemek és főiskolák, míg a vidéki főiskolák nem sorolhatók ebbe a kategóriába. Tatai-Tóth András elmondta: a felsőoktatási felvételi adatok visszaigazolták azt a kormányzati szándékot, hogy növekedett a természettudományos és a műszaki képzésre jelentkezők száma.
Fidesz: Tatai-Tóth mellébeszél
A Fidesz szerint Tatai-Tóth András mai sajtótájékoztatóján nem a lényeges dolgokról beszélt. Nem beszélt a tandíjról, ami jól jellemzi a Gyurcsány-kormány magatartását általában, de az oktatáspolitikáját is – olvasható az ellenzéki párt közleményében. A Fidesz emlékeztet arra, hogy a tandíjat a szocialisták nyílt hazugsággal, a választók megtévesztésével vezették be. A tandíjjal a kormány elzárja a főiskolákra, egyetemekre vezető utat a szegényebb családokból származó fiatalok előtt, ugyanis nem a diákok szorgalmán és tehetségén, hanem szüleik pénztárcájának vastagságán múlik majd a továbbtanulás lehetősége – fűzik hozzá. A Fidesz szerint a tandíj igazságtalan és elfogadhatatlan. Meg kell adni a magyar embereknek a lehetőséget, hogy – népszavazás útján – véleményt mondjanak az átveréssel, felhatalmazás nélkül bevezetett felsőoktatási sarcról – hangsúlyozzák.
(MNO, MTI)
Rapid délutáni friss – Varga Judit nyilatkozata felrobbantotta az internetet + videó
