A Magyar Katolikus Egyház 191 közoktatási intézményt működtet. A 2007-2008-as tanévben a korábbi éveknél is jobban sújtják a katolikus oktatást az intézményfinanszírozási megszorítások, hiszen fenntartóik – 14 egyházmegye, 25 szerzetesrend, 4 egyéb egyházi fenntartó – nem rendelkeznek olyan háttérintézményekkel, termelőeszközökkel, pénzforrásokkal, mint az önkormányzatok, amelyek ennek ellenére sincsenek rózsás helyzetben – mondta el Bajzák Erzsébet M. Eszter nővér, a Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézet vezetője.
A normatív és a kiegészítő támogatás csökkenését az intézményfenntartók az elmúlt években is nagy erőfeszítések és áldozatok árán tudták kompenzálni, de a jövő tanév kilátásai az eddigieknél is riasztóbbak. A normatív finanszírozás változásával és a várható inflációval számolva a hiány országos szinten elérheti a tíz százalékot, ami a katolikus oktatásra vetítve minden bizonnyal magasabb lesz. Ez várhatóan akkora összeg, amit adományokból, jótékonysági akciókból képtelenség fedezni.
A katolikus iskolafenntartók a működés biztosítása érdekében néhány helyen összevontak intézményeket, iskolát azonban nem zártak be. A nehézségek ellenére is meg kívánják őrizni a jelenlegi iskolarendszert, hiszen a 191 intézményi központ összesen 52 000 tanuló számára tudja biztosítani a katolikus szellemiségű nevelést, oktatást. Ez a magyar közoktatás körülbelül négy százaléka.
A reformátusok két iskolát zárnak be, és nem fizették ki a tavalyi 13. havi illetményt
A Magyarországi Református Egyház – mint az a múlt éves jelentésében olvasható – 152 oktatási feladatot lát el 109 intézmény keretei között. A közfeladatot 28 óvoda, 54 általános iskola, 25 középiskola, 5 szakiskola, 11 művészetoktatási, 6 gyógypedagógiai szakszolgálat és 1 pedagógiai szakmai szolgáltató intézmény látja el. Az oktató-nevelő munkában több mint 2500 pedagógus vesz részt, a gyermek-, illetve tanulólétszám 30 400.
Papp Kornél, a református egyház Zsinati Oktatásügyi Irodájának vezetője arról tájékoztott, hogy egyházuk intézményei közül két művészetoktatási intézmény szüntette meg működését a pénzügyi kényszer miatt. Intézményeik alkalmazotti létszámát a szűkülő bevételekhez kellett igazítani. Pontos adat az elbocsátásokról még nem áll rendelkezésünkre, mintegy 50-100 főre számítanak. A költségvetési hiányt a reformátusok szerint a kormányzat okozta azzal, hogy a 2005. évi közoktatási kiegészítő támogatásának elszámolásakor 3,1 milliárdot vont meg a 13 intézményfenntartó egyháztól. Ez körülbelül tanulónként 36 000 forint kiesést jelent.
Ennek következtében az egyházi intézmények nem tudták kifizetni dolgozóiknak a 2006. évi 13. havi illetményt, s 2007 júliusától nem tudják fizetni a 2007. évi 13. havi illetmény időarányos részét sem. Állami kiegészítést erre a célra – szemben a szociális területtel – az egyházi oktatási intézmények nem kapnak. A közlés szerint a 2007. évi hiány körülbelül tanulónként 50 000 forint összegű lehet. 2007. év végétől hideg tél esetén a gázárak kiegyenlítése súlyos finanszírozási gondokat okozhat.
Az evangélikusok tartanak a szeptembertől jelentkező, rejtett normatívacsökkentéstől
Mihály Zoltánnné, a Magyarországi Evangélikus Egyház oktatási osztályának vezetője elmondta, hogy 34 – óvoda, általános iskola, gimnázium, kollégium – önálló jogi személyiséggel rendelkező oktatási intézményük, mintegy 11 000 tanulójuk és 1000 pedagógusuk van.
Az evangélikusok iskolákat nem vontak össze, idén két új intézménnyel bővültek: egy óvodával Hódmezővásárhelyen és egy iskolával Szombathelyen. Így a létszám 270-nel emelkedik. Mihály Zoltánné elmondta azt is: szeptembertől az új normatíva számításával rejtett normatívacsökkenés történik, és ez nagy terhet jelent majd az iskoláknak és fenntartóknak is.
(mti)
Orbán Viktor: Mi egy békepárt vagyunk!
