A „reform” tovább szorítja az egyházi iskolákat

Nagy terhet jelent már tavaly óta a normatív és kiegészítő támogatás csökkenése az egyházi közoktatási intézményeknek és fenntartóiknak. A történelmi egyházak néhány esetben iskolákat szüntettek meg vagy vontak össze, és pedagógusok elbocsátásával is számolnak. Az infláció és közüzemi díjak várható emelkedése további gondokat okozhat.

MNO
2007. 08. 31. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Katolikus Egyház 191 közoktatási intézményt működtet. A 2007-2008-as tanévben a korábbi éveknél is jobban sújtják a katolikus oktatást az intézményfinanszírozási megszorítások, hiszen fenntartóik – 14 egyházmegye, 25 szerzetesrend, 4 egyéb egyházi fenntartó – nem rendelkeznek olyan háttérintézményekkel, termelőeszközökkel, pénzforrásokkal, mint az önkormányzatok, amelyek ennek ellenére sincsenek rózsás helyzetben – mondta el Bajzák Erzsébet M. Eszter nővér, a Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézet vezetője.

A normatív és a kiegészítő támogatás csökkenését az intézményfenntartók az elmúlt években is nagy erőfeszítések és áldozatok árán tudták kompenzálni, de a jövő tanév kilátásai az eddigieknél is riasztóbbak. A normatív finanszírozás változásával és a várható inflációval számolva a hiány országos szinten elérheti a tíz százalékot, ami a katolikus oktatásra vetítve minden bizonnyal magasabb lesz. Ez várhatóan akkora összeg, amit adományokból, jótékonysági akciókból képtelenség fedezni.

A katolikus iskolafenntartók a működés biztosítása érdekében néhány helyen összevontak intézményeket, iskolát azonban nem zártak be. A nehézségek ellenére is meg kívánják őrizni a jelenlegi iskolarendszert, hiszen a 191 intézményi központ összesen 52 000 tanuló számára tudja biztosítani a katolikus szellemiségű nevelést, oktatást. Ez a magyar közoktatás körülbelül négy százaléka.

A reformátusok két iskolát zárnak be, és nem fizették ki a tavalyi 13. havi illetményt

A Magyarországi Református Egyház – mint az a múlt éves jelentésében olvasható – 152 oktatási feladatot lát el 109 intézmény keretei között. A közfeladatot 28 óvoda, 54 általános iskola, 25 középiskola, 5 szakiskola, 11 művészetoktatási, 6 gyógypedagógiai szakszolgálat és 1 pedagógiai szakmai szolgáltató intézmény látja el. Az oktató-nevelő munkában több mint 2500 pedagógus vesz részt, a gyermek-, illetve tanulólétszám 30 400.

Papp Kornél, a református egyház Zsinati Oktatásügyi Irodájának vezetője arról tájékoztott, hogy egyházuk intézményei közül két művészetoktatási intézmény szüntette meg működését a pénzügyi kényszer miatt. Intézményeik alkalmazotti létszámát a szűkülő bevételekhez kellett igazítani. Pontos adat az elbocsátásokról még nem áll rendelkezésünkre, mintegy 50-100 főre számítanak. A költségvetési hiányt a reformátusok szerint a kormányzat okozta azzal, hogy a 2005. évi közoktatási kiegészítő támogatásának elszámolásakor 3,1 milliárdot vont meg a 13 intézményfenntartó egyháztól. Ez körülbelül tanulónként 36 000 forint kiesést jelent.

Ennek következtében az egyházi intézmények nem tudták kifizetni dolgozóiknak a 2006. évi 13. havi illetményt, s 2007 júliusától nem tudják fizetni a 2007. évi 13. havi illetmény időarányos részét sem. Állami kiegészítést erre a célra – szemben a szociális területtel – az egyházi oktatási intézmények nem kapnak. A közlés szerint a 2007. évi hiány körülbelül tanulónként 50 000 forint összegű lehet. 2007. év végétől hideg tél esetén a gázárak kiegyenlítése súlyos finanszírozási gondokat okozhat.

Az evangélikusok tartanak a szeptembertől jelentkező, rejtett normatívacsökkentéstől

Mihály Zoltánnné, a Magyarországi Evangélikus Egyház oktatási osztályának vezetője elmondta, hogy 34 – óvoda, általános iskola, gimnázium, kollégium – önálló jogi személyiséggel rendelkező oktatási intézményük, mintegy 11 000 tanulójuk és 1000 pedagógusuk van.

Az evangélikusok iskolákat nem vontak össze, idén két új intézménnyel bővültek: egy óvodával Hódmezővásárhelyen és egy iskolával Szombathelyen. Így a létszám 270-nel emelkedik. Mihály Zoltánné elmondta azt is: szeptembertől az új normatíva számításával rejtett normatívacsökkenés történik, és ez nagy terhet jelent majd az iskoláknak és fenntartóknak is.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.