Egyetlen év alatt nyolc százalékkal növekedett a csecsemőhalálozás. A Központi Statisztikai Hivatal adatain nem lepődött meg Mészáros József, a csecsemő- és gyermekgyógyászat országos szakfelügyelője, aki a Népszabadságnak azt mondta: az okok között az áll, hogy szervezetlenné vált a terhes- és csecsemőgondozás mellett a koraszülött-ellátás is, és leépítették a szülészeteket is.
A szakember – az egészségügy reformjára utalva – az elmúlt fél év bizonytalanságait is a kiváltó körülmények között látja. Mészáros úgy nyilatkozott: a kidolgozatlan reform fenekestül borította fel az ellátás rendjét.
– Már most látszik annak következménye, hogy a szakmát teljesen kihagyták az átalakításból – mondta Mészáros József. Nagyon sok csecsemő még azelőtt hal meg, hogy a világra jönne, ez pedig Mészáros szerint a terhesgondozás problémáira hívja fel a figyelmet. Budapesten tízezer gyermek született olyan kórházban, ahol nincs gyermekgyógyászat, ezen belül a budai oldalon egyáltalán nincs ilyen intézmény.
A kórházi helyek közelmúltbéli elosztásakor ugyanis számos olyan egészségügyi intézet kapott szülészeti ágyakat, ahol ehhez nem voltak meg a megfelelő feltételek, más, megfelelő gyermekgyógyászattal rendelkező kórházaktól viszont elvettek szülészeti ágyakat, vagy az intézményeket lényegében megszüntették. Ilyen volt a Schöpf-Merei kórház, a Budai Gyermekkórház pedig 2008-tól jogutód nélkül szűnik meg. A csecsemőhalál leginkább a közép-magyarországi régiót sújtja. A kormány azt vállalja, hogy 15 év alatt a felére csökken a gyermekhalálozás.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy vélte, a kormánynak vissza kell vonnia az egészségügyet szétziláló intézkedéseit, mert a döntések mögött sem szakmai, sem társadalmi támogatottság nincs. Kifejtette: a napi tapasztalatok azt mutatják, hogy szervezetlenség, bizonytalanság jellemző az egészségügyben, és ezen belül a csecsemő- és gyermekgyógyászatban is. Emellett – tette hozzá – sok esetben az ellátórendszer működésképtelenségét lehet érzékelni.
Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a kormány intézkedései kórházak, kórházi osztályok bezárását, valamint kórházi ágyszámcsökkentést eredményeztek. Mint mondta, e változások jellemezték a szülészeti és csecsemőosztályokat is. A politikus úgy vélte, ezek a problémák világosak, nem kell hónapokat várni arra, hogy kiderüljenek a rendszer működésének hibái. Ezzel a megjegyzéssel emlékeztetett Horváth Ágnes egészségügyi miniszter múlt heti kijelentésére, miszerint az átalakítás bevált, többségében jó tapasztalatokat szerzett a kórházakban tett látogatásai során, és hónapok múltán – mint Szijjártó Péter idézte Horváth Ágnes szavait – „valamifajta felülvizsgálatra esetleg sor fog kerülni”.
A szakminisztérium a távirati irodához eljuttatott közleményében életszerűtlennek nevezte azt a vélekedést, amely szerint a féléves statisztikák esetleges romlásáért az egészségügy átalakítása tehető felelőssé.
Munkatársunktól
Tamas Sulyok Sends Condolence Letter to Family of Transcarpathian Hungarian Who Was Beaten to Death
