A Közép-Európai Egyetem vezérigazgatója és professzora annak veszélyét látja, hogy ha az egészségügyi reform nem tudja kifejteni a jótékony hatásait, akkor nagyon nagy lesz a társadalmi és politikai nyomás arra, hogy vissza kell venni az eddigi pozitív lépéseket is (pl. a vizitdíjat). Ez lenne tehát a két lépés hátra, ami meglátása szerint hosszú távú káros következményekkel járna majd az egészségügyi szolgáltatások színvonala mellett pl. a költségvetésre is.
Szedjenek be 18 év felett mindenkitől tízezer forintot, továbbá a 10 százalékot
Bokros szerint érdemi egészségbiztosítási reform akkor jöhet létre a fentieken túl, ha a 18 éven felüliek számára kivétel nélkül (azaz a nyugdíjasok számára is) kötelező lenne a rendszerben részt venni, minimum 10 ezer forintos havidíj és ezen felül 10%-os jövedelemarányos egészségügyi járulék fizetése lenne kötelező.
Véleménye szerint több valódi biztosítóra lenne szükség, mert csak ez a rendszer tudná kikényszeríteni a versenyt és a szolgáltatások minőségének emelését. A biztosítók korrigált fejkvótát kapnának az ellátottak után (ez lenne igazságos számukra). Emellett megítélése szerint a költségvetésből csak a valóban rászoruló családokat támogassanak egészségügyi megfontolásokból.
A volt pénzügyminiszter szerint az állam számára is az lenne a jobb, hogy ne kelljen mind a 7-8 megalakítandó egészségbiztosítási pénztárban többlettulajdonnal rendelkeznie (a magántőkének pedig ez érthető igénye). Bokros szerint nem ösztönzi a jelenlegi politikai környezet a magántőkét a jelentős, hosszú távú egészségügyi befektetésre a pénztárakba. (Az ellenzék a rendszer visszafordításával fenyeget).
Bokros úgy látja, hogy komoly válaszúthoz érkeztünk, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy már hónapok óta nincs egyetértés a biztosítási reform lényegi elemeiről. Fő veszélynek azt tartja, hogy vészesen közeledik a politikai ciklus félideje, ami a nagy ívű politikai döntések meghozatalát jelentősen korlátozza.
(portfolio.hu)
Nem engedték be a Tisza kongresszusára a Hír Tv-t
