Egyrészt azért nem várható gyors előrelépés a kérdésben, mert az amerikai adminisztráció malmai általában lassan őrölnek, másrészt ma már mindenki a jövő évi kongresszusi és elnökválasztásra készül az Egyesült Államokban. Ráadásul a vízummentességnél sokkal jelentősebb kérdésekkel van elfoglalva az USA és az Európai Unió egyaránt – mondta Magyarics Tamás.
A szakértő szerint, ha a kelet-közép-európai országok szeretnék is gyorsítani a folyamatot, nehéz lesz partnert találniuk ehhez az Egyesült Államokban. A régió hét országának közös lobbicsoportja ugyanis az egyetlen olyan erő, amely érdemben képviseli ezt a kérdést az államokban. Magyarics Tamás szerint azonban a kelet-közép-európai országok még együtt sem jelentenek túl nagy súlyt.
Magyarics szerint a vízummentesség esetleges megadás sem jelenti feltétlenül azt, hogy a jelenleginél könnyebben lehet majd az Egyesült Államokba utazni. Esetleg más technikákkal, de az amerikaiak mindenképpen megszerzik majd a számukra szükséges adatokat.
A vízummentességet élvező 27 országgal szemben jelenleg a kelet-európai államok polgárainak száz dolláros díjat kell fizetniük a vízumkérelemért, meg kell jelenniük az amerikai konzulátusokon és interjún kell részt venniük.
A külügyi tárca üdvözli Bush döntését
Magyarország üdvözli és jelentős eredménynek tartja a vízummentességi program kibővítését előrevetítő törvényt – mondta Odze György, a külügyminisztérium szóvivője. „A magyar diplomácia hosszú ideje kitartóan és következetesen dolgozott azon, hogy az amerikai kormányzatot és a törvényhozást meggyőzze a vízummentesség ügyének előmozdításáról. Célunk az volt, hogy megszüntessük azt a helyzetet, amely nem felelt meg szövetségi kapcsolataink minőségének” – hangsúlyozta Odze György.
(mti)
Felrobbant egy benzinkút Rómában, sokan megsérültek + videó
