Elfogadták hazánk uniós vízióját – A Fidesz szerint csak PR

Magyarország uniós vízióját 2014-ig meghatározó dokumentum elfogadását széles körű társadalmi egyeztetés előzte meg – állította Göncz Kinga szerdán. Mivel sikerünkhöz erős EU-ra van szükség, hazánk a szorosabb integráció mellett áll. Göncz a Malina Hedvig-üggyel kapcsolatban megjegyezte: fontos, hogy az nem magyar ügy Szlovákiában. A Fidesz szerint a magyar külpolitika ma nincs rajta az európai térképen.

MNO
2007. 08. 01. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány szerdai ülésén elfogadta az Európa-politikai stratégiát, amelynek részleteit Göncz Kinga külügyminiszter ismertette a budapesti kormányszóvivői tájékoztatón. Mint elhangzott, a Magyarország uniós vízióját 2014-ig meghatározó dokumentum elfogadását széles körű társadalmi egyeztetés előzte meg. Göncz prioritásként beszélt az együttműködésről és az egységről, a modernizációról és a versenyképességről, a konszolidációról és a nyitottságról, illetve a biztonságról. A stratégia egy olyan EU-t vetít előre, amely közös értékek alapján, közös céloknak megfelelően együtt lép előre – emelte ki Göncz Kinga. Magyarország a szorosabb európai integráció mellett áll, mert egy erős, sikeres és versenyképes Európai Unióra van szükség ahhoz, hogy ez az ország sikeres és versenyképes tudjon lenni – tette hozzá. Konkrétumként említette, hogy egységes energiapolitikára van szükség, amely az energiabiztonságra, az energiaszolidaritásra épül.

Az unió legyen nyitott azon európai országok felé, amelyek azonos értékeket vallanak és vállalják a felkészülést a csatlakozásra – szögezte le Göncz, aki szerint a régió stabilitásáért is többet lehet tenni a szövetségen belülről. Mint mondta, Magyarország támogatja a balkáni bővítést. A biztonsággal kapcsolatban a stratégiában szerepel, hogy Magyarország csatlakozik a schengeni övezethez. A külügyminiszter kiemelte: ez 2008. január 1-ével történik meg. Szerinte ez a lépés az országra irányítja a figyelmet, hiszen a schengeni határok Magyarország külső határaira tolódnak. Magyarország felkészült a belépésre. Az Európa-politikai stratégia tartalmazza, hogy Magyarország számára az európai integrációban való részvétel a magyar nemzet európai keretek közötti újraegyesítését is jelenti. Göncz Kinga hozzátette: a határon túli magyarok 90 százaléka már uniós polgár.

A Malina Hedvig ügyét firtató kérdésre válaszolva azt mondta: zavaró lenne, hogy ha a politika beavatkozna, mert „ebben a történetben minél intenzívebben jelen van a politika, annál kevésbé van remény arra, hogy az igazságszolgáltatás befolyásmentesen működni tudjon”. A külügyminiszter fontosnak nevezte, hogy Malina Hedvig esete nem „magyar ügy” lett Szlovákiában, hanem például szlovák értelmiségiek is megszólaltak a politikamentesség érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.