Fél évet késnek a robotgépek is – fogyóeszköz?

Legalább fél évet késik a Magyar Honvédség afganisztáni tartományi újjáépítő csoportjának (PRT) pilóta nélküli felderítőgépekkel történő felszerelése – tudta meg lapunk. Ennek ellenére a kecskeméti repülőnapra kilátogatott adófizetők már megnézhették a haderő egyik legkorszerűbb technológián alapuló haditechnikai eszközét.

Magyar Nemzet
2007. 08. 13. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még tavaly december végén írt alá szerződést a Honvédelmi Minisztérium (HM) a lengyel WB Electronics céggel két készlet SOFAR pilóta nélküli repülőgéprendszer (három-három robotgép, egy-egy földi irányító konzol) beszerzéséről 177 millió forint értékben. Bár a kiválasztás az erős izraeli riválisokkal szemben először meglepetést keltett, rövidesen kiderült, hogy a lengyel gép is izraeli technológián alapszik, leginkább kifinomult részegységeit pedig Izraelben állítják elő.

Decemberben a HM azt a tájékoztatást adta lapunknak, hogy a gépek 2007 első fél évében megkezdik tevékenységüket Afganisztánban, nappali és éjjeli infravörös felderítő kameráik képével hozzájárulva a magyar kontingens úgynevezett „force protection” képességéhez, ami az afgán hadszíntéren elsősorban a rajtaütésektől és az útszéli pokolgépektől való védelmet jelenti.

Múlt heti megkeresésünkre azonban a HM kénytelen volt elismerni, hogy a program az eredeti tervekhez képest csúszást szenved. Írásbeli válaszából kiderül, hogy a személyzet kiképzése és a technika tesztelése hétfőn (augusztus 6-án) kezdődött meg.
A késésről annyit árultak el, hogy „az egyik fő részegységet beszállító cégnél exportengedélyezési gondok merültek fel”, de utaltak arra is, hogy az új eszköz bevezetése, a személyzet kiképzése nagy kihívás elé állítja a honvédséget. „A Magyar Honvédségben eddig nem volt ilyen eszköz, ezért a kezelési ismeretek elsajátítása mellett megfelelő képértékelő-analizáló ismereteket is oktatni kell, amely lényegesen több időt és gyakorlást igényel.

Csak a kiképzés végrehajtása és eredményes vizsgáztatás után kerülhet sor hadműveleti körülmények közötti biztonságos alkalmazásra” – írták. Bár a gépeket kifejezetten az afganisztáni igények miatt szerezték be, azok állandó jelleggel a tavasszal Egerből (laktanyájuk bezárása miatt) Debrecenbe költöztetett 5/24 Bornemissza Gergely felderítő zászlóaljhoz kerülnek.
Megfigyelők mindazonáltal emlékeztetnek: a pilóta nélküli gépekkel szerzett tapasztalatok szerint (főként a tanulási időszakban) várható géptörés, így a gépek pótlására is fel kell készülnie a HM-nek. Az afganisztáni nemzetközi erők tapasztalata szerint ezek az apró szerkezetek szinte „fogyóeszköznek” minősülnek.

Zord Gábor László

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.