A múlt hét végi tőzsdepánik oka az volt, hogy az eurózóna-beli bank BNP Paribas arról adott hírt, hogy három befektetési alapjánál felfüggesztette a nettó eszköz-érték kalkulációt. Korábban több amerikai bank befektetési alapjai csődöltek be, a befektetők pedig az Európából érkező hírek hatására arra számítottak, hogy a BNP Paribas alapjaival sem lesz majd másképp.
Úgy gondolták, hogy az amerikai hitelpiaci válság begyűrűzött Európába is, ennek hatására pénteken nagymértékben zuhantak az itteni részvényindexek. Az amerikai jegybank többszöri beavatkozása következtében az amerikai börzék már nem zártak olyan alacsonyan, mint azt gondolták volna, ennek hatása lehet a nyugodtabb kereskedés Európában.
A piaci hangulat megnyugtatása érdekében mindenképpen szükség volt a jegybanki beavatkozásra, mivel Európában a 4 százalékos alapkamat ellenére közel 6 százalékra szöktek fel a bankközi kamatok. A pesszimisták szerint a bankok közötti bizalmatlanság magasan tarthatja a kamatokat, ez pedig a következő hónapokban globális gazdasági visszaesést is okozhat, azonban szeptemberre, októberre megnyugodhatnak a piaci viszonyok.
(portfolio.hu)
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
