Az idén a második negyedévben – az előző év azonos időszakához viszonyítva – 1,4 százalékos volt a gazdasági növekedés kiigazítás nélkül és a naptári hatás kiszűrésével egyaránt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes adatok alapján.
Ez a növekedési adat 11 éve a legalacsonyabb érték, utoljára a Horn-kormány idejében volt ilyen gyenge a GDP-bővülés üteme.
A növekedés lassulása következtében elmaradhatnak a várt bevételek a költségvetésben.
A rendkívül alacsony hazai növekedési adat előrevetíti, hogy a költségvetésben tervezett 2-2,5 százalékos bővüléshez társított bevételek elmaradnak, így a hiány mértéke nem fog csökkenni a várható mértékben. Hazánk helyzetét nehezíti, hogy a környező országok jóval hamarabb válnak az euróövezet tagjává, így várhatóan növekedni fog lemaradásunk.
Bár kissé elmaradt a piaci konszenzustól (9,4 százalék), a szlovák gazdaság második negyedéves növekedési üteme 9,2 százalék, de az így is gyorsulást mutat az első negyedévi 9,0 százalékról, és többszöröse az időközben feleződő magyar növekedési ütemnek. Az infláció is jóval alacsonyabb északi szomszédunknál, mivel csak 2,3 százalék, míg itthon 8,4 százalékkal emelkedtek az árak.
A politikai válságokkal terhelt Lengyelországban a második negyedéves növekedés 6,0-6,5 százalék volt, ami elmarad az első negyedéves 7,4 százalékos adattól, de így is impozáns.
A balti régió vezető állama Lettország. Gazdasága az idei második negyedévben 11,3 százalékkal növekedett az első negyedévi éves szintű 11,2 százalék után. Az EU-ban messze a leggyorsabb gazdasági növekedést felmutató országnak már hónapokkal ezelőtt gazdasága lehűtését javasolták a közgazdászok, akik messze nem számítottak ilyen nagy ütemű második negyedévi növekedésre.
Keleti szomszédunk, Románia gazdasága 7,7 százalékkal bővült az előző évben és idén is hasonló eredményben bízik a bukaresti kabinet.
8,4 százalékos növekedés a fogyasztói árakban
A fogyasztói árak júliusban nem változtak júniushoz képest, és 8,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a KSH kedden. Az elemzők júliusra 8,4 százalék körüli 12 havi áremelkedést vártak.
A maginfláció 2006 júliusához viszonyítva 5,6 százalékot tett ki, egy hónap alatt pedig 0,2 százalékos emelkedést mutatott. Az év első hét hónapjában 8,5 százalékkal emelkedtek az árak. A fogyasztói árak júniusban 0,4 százalékkal emelkedtek májushoz képest, és 8,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly júliusban a havi inflációs index 0,2 százalék, a 12 havi 3 százalék volt.
(MTI, MNO, tozsdeforum.hu, napi.hu)
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
