-Arra kérem Gyurcsány Ferencet, arra kérem a kormány valamennyi tagját, arra kérem az SZDSZ-es politikusokat, parlamenti képviselőket, hogy határolódjanak el Kóka János nyilatkozatától – mondta Simicskó István sajtótájékoztatóján.
Az ellenzéki politikus azzal kapcsolatban fejtette ki pártja véleményét, hogy az SZDSZ elnöke az Új Magyar Szó című napilapnak és az Erdélyi Riport című hetilapnak a múlt héten arról beszélt: az autonómia és a kollektív jogok Románia és Magyarország európai uniós tagságát követően nem igazán időszerűek.
Simicskó István közölte: a KDNP – és ő maga is – úgy látja, hogy Kóka János elárulta a határon túli magyarok ügyét, elárulta az összmagyarság nemzeti érdekeit. Hozzátette: az SZDSZ elnöke ezzel a kijelentésével segítette azokat a romániai nacionalista, soviniszta politikai tényezőket, amelyek minden módszerrel megpróbálják megakadályozni a magyarság jogos igényeinek érvényesítését.
Mint mondta, kívánatos lenne, ha Kóka János kijelentésére a kormányfő, az MSZP és az SZDSZ is reagálna.
Simicskó István úgy fogalmazott: 2004. december 5. után, ha még jelentene az a szó valamit és valamilyen tartalommal még valóban bírna, hogy hazaárulás, akkor Kóka János nagy valószínűséggel ezt a tényállást kimerítette volna.
A kettős állampolgárságról 2004. december 5-én tartott népszavazás eredménytelen lett.
Hozzátette, aki úgy viszonyul a magyarság megmaradásának ügyéhez, mint Kóka János, annak – Gyurcsány Ferenc szavait idézve – azt lehet mondani, hogy el lehet innen menni.
-Én ajánlom is neki, hogy (....) hagyja el az országot, költözzön ki Bukarestbe, és aztán majd nyilatkozzon arról, milyen magyarként kisebbségben élni Romániában – mondta Simicskó István.
A kereszténydemokratáknak meggyőződésük, hogy mindenféle autonómiatörekvést – mind a szórványmagyarság kulturális autonómiáját, mind pedig a székelység autonómiatörekvéseit – támogatni kell minden eszközzel, minden nemzetközi fórumon, és meg kell adni a határon túli magyaroknak a magyar állampolgárságot.
Simicsó István emlékeztetett: a kormány programja kimondja, hogy támogatják a határon túli magyarság autonómiaigényét.
A politikus arra is felhívta figyelmet, hogy 2004. december 5. után többször lehetett hallani a kormány politikusaitól és magától a kormányfőtől is, hogy a kettős állampolgárságot ugyan nem, de az autonómiatörekvést támogatják.
Hozzátette: az autonómiát az erdélyi magyarok, de még az értelmiségi román körök is támogatják sok helyen. Mint hangsúlyozta, a józan román politikusok is elfogadják legalább a kulturális autonómiát.
Nyakó: határon túli magyaroknak kell eldönteniük azt, hogy megelégszenek-e az újraegyesítéssel
Nyakó István, az MSZP szóvivője az MTI-nek azt mondta: a magyarság békés újraegyesítésének egyetlenegy útja van, az Európai Unióhoz történő csatlakozás. A jövő év elejétől, a schengeni övezethez való csatlakozással beteljesül régi álmunk, a magyarság békésen újraegyesül Európában – fűzte hozzá.
Az MTI azon kérdésére, elhatárolódnak-e Kóka Jánostól, Nyakó István közölte: a határon túli magyaroknak kell eldönteniük azt, hogy megelégszenek-e az újraegyesítéssel, vagy autonómiát kérnek.
Elmondta, az MSZP véleménye szerint a határon túli magyarokat is megillet minden olyan jog, amely más népeket Európában.
Az MSZP szóvivője közölte: a szocialisták vezette magyar kormány mindig kiállt az európai alkotmány szövegezésénél amellett, hogy a kisebbségek védelméről szóló passzus belekerüljön.
MTI
Egy templomot is súlyos kár ért a viharban
