Tomboló orkán – négyszáz riasztást kapott a katasztrófavédelem

Csütörtök este orkánerejű vihar okozott károkat. A katasztrófavédelemhez mintegy négyszáz riasztás futott be, az eseménynek egy súlyos sérültje is van, egy ház valószínűleg villámcsapás miatt gyulladt ki. A vihar gyors mozgású volt, így viszonylag későn adott ki riasztást a meteorológiai szolgálat.

MNO
2007. 08. 24. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy négyszáz riasztás érkezett a csütörtök késő esti orkánerejű vihart követően a katasztrófavédelemhez; egy ember súlyosan megsérült; a meteorológia viszonylag későn adott riasztást a vihar gyors mozgása miatt, Budapesten narancs fokozat volt érvényben. Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője péntek reggel elmondta: a legtöbb riasztás Pest, Somogy, Fejér, Veszprém és Zala megyéből érkezett, valamint Budapestről. Elsősorban fakidőlések, felsővezeték-szakadások miatt avatkoztak be a tűzoltók. A Somogy megyei Nemesdéden az orkán lesodorta a templom tetejét.

Gyorsan mozgott a vihar

Kolláth Kornél, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa a távirati iroda érdeklődésére elmondta: a vihar rendkívül gyors mozgása miatt viszonylag későn, „a megcélzott 1-3 óra helyett csak 30-40 perccel korábban adtak ki narancs fokozatú riasztást Pest megyében„.

A legmagasabb fokozatú piros egy órán át volt érvényben a Dél-Dunántúlon.

Ugyanakkor szöveges tájékoztatásban már szerdán jelezték a 90 km/h feletti széllökések lehetőségét. Arra a kérdésre, hogy nem lett volna-e indokolt piros jelzést kiadni a fővárosra, azt mondta: utólag értékelve talán szerencsésebb lett volna, mert Budapesten a legnagyobb széllökés elérte a 120 km/h-t is, azaz az orkánerejű fokozatot.

Több helyen orkánerejű volt a tomboló szél

Utóbb az OMSZ nevében Kolláth Kornél ügyeletes veszélyjelző meteorológus egy közleménnyel egészítette ki a tájékoztatást.

„A zivatarokhoz társuló erős vihar (90 km/h) vagy nagyméretű jégeső (2 cm-es átmérő) esetén a narancs és a piros fokozatot az extrém jelenségek várt területi lefedettsége különbözteti meg. A narancs riasztás esetén kisebb területeket, a piros fokozatú riasztásnál az adott régió nagy részét érintő heves zivatartevékenység várható. A két fokozat közötti különbség azért nincs a széllökés konkrét küszöbértékéhez kötve (például 120 km/h-t meghaladó orkánerejű szél), mert nagyon gyakori, hogy kis területen ugyan, de akár ennél is erősebb szél kíséri a zivatarokat. Csütörtök este 7 órától a délnyugatról közeledő zivatarlánc miatt az ügyeletben lévő meteorológus a helyzet folyamatos értékelésével párhuzamosan a narancs fokozatú riasztások kiadása mellett döntött, bár a dél-dunántúli régióban rövid ideig a legmagasabb fokozatú riasztás is érvényben volt. A Dunántúlon, Pest megyében, Nógrád megyében helyenként 90, néhol 120 km/h-t meghaladó szélrohamok fordultak elő.”

Rádőlt a fa egy nőre: életveszélyesek a sérülései

A mentőszolgálat tájékoztatása szerint a Margitszigeten fa dőlt egy fiatal nőre, a mentők életveszélyes koponya- és gerincsérüléssel szállították kórházba. Az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet péntek reggeli tájékoztatása szerint a sérültet nem kellett megoperálni, az intenzív osztályon fekszik, állapota súlyos, de közvetlen életveszélyben nincsen. Több más bejelentés is érkezett a vihar okozta kisebb-nagyobb sérülésekről.

A Pest megyei katasztrófavédelem közölte: Érden, a Zengő utcában feltehetően villámcsapás következtében egy családi ház tetőszerkezete gyulladt ki, ugyancsak a városban a 6-os főútra ráborult egy nagy fa.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.