A kormány öt éven belül harmadával szeretné csökkenteni az emlőrákban elhunyt nők számát, és a többi, daganatos betegség okozta halálozási mutatóban is 5-10 százalékos javulást tűzött ki célként – írta Daróczi Dávid, hozzátéve: a kabinet erősíteni kívánja a szűrővizsgálatok rendszerét.
Daróczi szerint azt szeretnék elérni, hogy a 45 és 65 év közötti nők 70 százaléka vegyen részt a kétévenként megismételt mammográfiás emlőszűrésen, míg a hasonló korú férfiak védelme érdekében pedig meg kívánják szervezni a vastag- és végbélszűrési rendszert.
A kormányszóvivő utalt arra, hogy a magyarok átlagosan hat évvel kevesebbet élnek, mint az összes többi uniós állam polgárai. A nemzetközi tapasztalatok szerint, ha időben felfedezik, a daganatos megbetegedések körülbelül felét gyógyítani lehetne.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben – ahol ingyenes szűrővizsgálatokat végeztethetnek el a látogatók vasárnap – a kormányszóvivő elmondta: a program kiegészítő eleme egy tájékoztató kampány indítása uniós forrásokból, amelyekre az elkövetkező hét évben 2,5 milliárd forintot szán a kabinet.
Fidesz: a kormány eddig inkább csökkentette a vizsgálatokra szánt pénzt
A Fidesz sajnálja, hogy az elmúlt években a kormányzat nemhogy bővítette volna, de kifejezetten csökkentette a pénzforrásokat, amelyek a szűrővizsgálatok kiterjesztését szolgálták volna. A kormány egy éve kiadott Zöld Könyve is inkább forráskivonásról szólt, mintsem a szűrővizsgálatok kiterjesztéséről, és a kormány a Népegészségügyi Programot sem hajtotta végre. Az úgynevezett 100 lépés programban ugyan szó volt a szűrővizsgálatok kiterjesztéséről, de azóta kiderült, hogy ez is csak propaganda célokat szolgált.
Az elmúlt időszakban a háziorvosok jogosítványait is csorbították, akik így nem tudnak néhány nagyon elterjedt daganatos betegség esetében szűrővizsgálatot kezdeményezni. A vizitdíj és a kórházi napidíj további akadályokat jelentenek a leginkább veszélyeztetett szegény lakosság részére, hogy igénybe vehesse a szűrővizsgálatokat. Felmérések szerint ugyanis a legbetegebb szegény réteg jelentős része nem fordul orvoshoz a vizitdíj miatt.
A kormányzati tettek és szavak tehát a betegségmegelőzés terén sem mutatnak összhangot – fogalmaz a fideszes Pesti Imre, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tagja közleményében.
Újabb siker a Demján Sándor Programban
