-A költségvetési konszolidáció 2008-ban még érezteti hatását, de számottevő megszorító intézkedésre már nem kerül sor – állította Veres János pénzügyminiszter, miután a kormány első olvasatban tárgyalta a jövő évi költségvetés tervezetét.
A jövő évi költségvetés végrehajtása lehetővé teszi, hogy Magyarország 2009 végére teljesítse a maastrichti kritériumokat, és az EU által indított túlzott deficit eljárás megszűnjön Magyarországgal szemben – fogalmazott a pénzügyminiszter.
A jövő évi költségvetést megalapozó makrogazdasági folyamatokról elmondta, hogy a gazdasági növekedés az idei 2,2 százalékról 2,8 százalékra gyorsul, az infláció ugyanakkor a 2007. évi várható 7,5 százalékról 4,5 százalékra süllyed. A tervezet szerint jövőre a lakossági fogyasztás már nem csökken, a reálbér igen-igen szolid – a nullához közeli – mértékben emelkedhet – fogalmazott Veres János.
A kormánynak nincs és nem is volt olyan javaslata, hogy emelje a vizitdíj és a kórházi napidíj összegét – szögezte le Veres arra az újságírói felvetésre, hogy Orbán Viktor Fidesz-elnök szerint a kabinet jövőre emelni fogja a szóban forgó díjak és a tandíj összegét. A kormánynak és a minisztériumoknak nincs ilyen javaslatuk, a költségvetés tervezetében sem a tandíj, sem a vizitdíj, sem a kórházi napidíj esetében emelési javaslat nincs – szögezte le a pénzügyi tárca vezetője. Veres úgy fogalmazott: a költségvetés 2008-ban ezen tételek emelése nélkül is biztosítja, hogy csökkenjen a hiány, és megvalósulhasson a konvergenciaprogram.
Varga: az állampolgár 40 ezer forinttal többet fizet
A Fidesz szerint 2008-ban várhatóan tovább mélyül válság; ezt a párt alelnöke mondta szerdán Budapesten, azt követően, hogy Veres János pénzügyminiszter ismertette a jövő évi költségvetés fő számait. A kormány a jövő évi költségvetésben sem kínál számukra perspektívát – reagált Veres bejelentésére Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke. Az államadósság finanszírozása, a kamatszolgálat másfél év alatt 400 milliárd forinttal lett magasabb. Ez azt jelenti, hogy az eddigi adósságtörlesztéshez képest minden állampolgár 40 ezer forinttal többet fizet – emelte ki a polgári kormány pénzügyminisztere.
A gazdaság kifulladását Varga Mihály szerint az egyre nagyobb munkanélküliség, az államadósság, a vidéken bezárt iskolák, a kistelepülések szűkülő életfeltételei jellemzik. A fideszes politikus leszögezte: a gazdaság növekedése valószínűleg elérte a mélypontot, ennél lejjebb vélhetően már nem megy. Álláspontja szerint Gyurcsány Ferenc öt év alatt elérte, hogy Magyarország az EU utolsó országa lett a gazdasági növekedés szempontjából. Varga Mihály hozzátette: az országot emellett az infláció, az államadósság növekedése, valamint az államháztartási hiány jellemzi a világban.
(MTI)
Idős űrhajósok: az asztronautikában nem csak a húszéveseké a világ
