A település első embere elmondta, hogy előző este is egyeztettek az oktatási minisztérium, valamint a helyi és a megyei kisebbségi önkormányzat képviselőivel, de csak addig jutottak, hogy „vannak alternatívák„.
Arról, hogy az alternatívák mellett lesz-e pénz is, lesz-e tanítás csütörtöktől, illetve visszaveszik-e az iskola megszüntetése után elbocsátott pedagógusokat, a polgármester nem tudott válaszolni. Azt elmondta: újabb rendkívüli ülés összehívását tervezi szerdán, de az sem biztos, hogy meg tudják tartani az ülést.
Tóth Gyula hangsúlyozta, hogy a felmérések szerint a költségek a kevesebb gyereklétszám mellett is alig maradnának el az eredetileg tervezettől. Az intézmény költségvetése évi 50 millió forint lenne, ebből a 30 milliót sem éri el az állami normatíva, az önkormányzat pedig nem tudja pótolni a hiányzó összeget.
A mátraszőlősi általános iskolát jogutód nélkül szüntették meg augusztus 30-án, mert az önkormányzat pénzhiány miatt nem tudja fenntartani az intézményt. Bár a múlt tanévben 93 tanulóval működő iskola sorsa már hónapok óta bizonytalan volt, és emiatt a legtöbb szülő a közeli Pásztóra íratta be a gyerekeket, az utolsó pillanatban meghozott döntés azt eredményezte, hogy 44, döntő többségében cigány származású gyerek nem kezdte meg a tanévet.
A tanév első hetén minden nap tüntettek az iskola kinyitását követelő gyerekek és szülők. Az oktatás folytatását javasolta Kállai Ernő kisebbségi ombudsman, és erre szólította fel az önkormányzatot a Nógrád Megyei Közigazgatási Hivatal is. Az iskola megszüntetéséről hozott döntést ugyanis törvénysértőnek nevezte a hivatal, mivel az önkormányzat nem szerezte be a helyi kisebbségi önkormányzat egyetértését, amire azért lett volna szükség, mert az intézmény nemzeti etnikai kisebbségi nevelést is folytatott. A kisebbségi önkormányzat egyébként megadta a hozzájárulását, csak döntését visszavonta.
Szeptember 7-én rendkívüli testületi ülést tartottak Mátraszőlősön, akkor határoztak úgy, hogy hétfőtől napközis jelleggel kinyitják az iskolát, folytatják az egyeztetéseket, és legkorábban csütörtökön kezdődhet meg a tanítás. Az iskola megszüntetéséről szóló határozatot nem vonták vissza.
(mti)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
