125 éve annak, hogy Magyarországon helyszíni közvetítést valósítottak meg a Nemzeti Színház és a Vigadó között, annak pedig 115 éve, hogy Puskás Tivadar benyújtotta az Új eljárás telefonújság szervezetére és berendezésére című szabadalmi bejelentését, amely a telefonhírmondó létrehozására vonatkozott – indokolta a tárlat megrendezését a hivatal.
A kiállításon korabeli tárgyak, szabadalmi és egyéb dokumentumok, hang- és filmfelvételek segítségével emlékeznek Puskás Tivadarra, aki korát mintegy negyedszázaddal megelőzve először valósította meg a kötött program szerinti közösségi információ- és műsorszórást.
A tárlaton a számos eredeti külföldi szabadalmi dokumentum és a legelső, a telefonhírmondóra vonatkozó, az Osztrák-Magyar Monarchia szabadalmi hivatalához 1892. július 14-én benyújtott bejelentés másolata is szerepel. A bemutató egy kis része a vezetékes rádióval foglalkozik, mint a telefonhírmondó műszaki és szellemi utódjával.
A helyszínen Puskás Tivadarral és a telefonhírmondóval foglalkozó eredeti híradófelvételeket vetítenek, a látogatók láthatnak egy magángyűjteményből származó készüléket, s egy működő „remake" berendezésen belehallgathatnak az első napok híreibe, amelyeket mai előadók tolmácsolnak.
A kiállítást október 3-ig munkanapokon 9 és16 óra között tekinthetik meg az érdeklődők.
MTI