Gyakran rejtett munkaerő-kölcsönzést folytatnak a hazai diákszövetkezetek, s ezzel egyrészt megsértik a hatályos jogszabályokat, másrészt az így kiközvetített diákok értékes álláshelyeket foglalnak el azok elől, akik képtelenek elhelyezkedni – többek között erre a következtetésre jutott a Pécsi Tudományegyetem három kutatója egy most elkészült munkaerő-piaci elemzés során – írja a Világgazdaság.
Szórólapozás, csomagolás, adatrögzítés, árufeltöltés, anyagmozgatás, hoszteszszolgáltatás – elsősorban ezekben a munkakörökben szívják el a diákok a lehetőséget a pályakezdők, a hátrányos helyzetűek, a tartósan munka nélkül lévők elől, mivel főleg ilyen feladatokra alkalmazzák őket.
A diákmunkásokat emellett komoly joghátrány is éri: például kevesebb bért kapnak, mint ha munkaerő-kölcsönzés keretén belül dolgoznának.
Az iskolaszövetkezetek egy része kihasználja a fiatalok tudatlanságát. Nem ritka, hogy később kapnak fizetést, mint ahogy járna. A dolgozó diákok fele panaszkodott erre, egyötödük pedig jelezte, hogy a diákszövetkezettől kevesebbet kapott a kialkudott bérnél, s ugyanennyien mondták, hogy a munkaidő hosszabb volt, mint amiben előzetesen megállapodtak. Mint a lap írja, egytizedük azzal szembesült, hogy nem is olyan feladatot végeztettek velük, mint amelyre eredetileg szerződtek.
(Világgazdaság)