Az erre vonatkozó és az idén január 1-jétől hatályos törvénymódosítás szerint az egészségre ártalmas, nehéz munkát végzőknél a jövőben nem jár majd automatikusan a korkedvezményes nyugdíj, erre külön járulékot kell fizetni az ilyen munkakörökben dolgozókat foglalkoztató cégeknek. Ezek a cégek az ilyen munkakörökben foglalkoztatottak után nem a szokásos 21 százalékos nyugdíjjárulékot fizetik majd, hanem összesen 34 százalékot.
Azért, hogy a többletjárulék fizetésére felkészülhessenek a cégek, az idén még a költségvetés fizeti be helyettük ezt a pluszjárulékösszeget, jövőre már csak annak 75 százalékát vállalja át a költségvetés, ezt követően 50 százalékát, majd 25 százalékát, 2011-ben pedig már a teljes összeget a cégeknek kell fizetni.
A most tárgyalt előterjesztés szerint azok a cégek, akik bizonyítani tudják, hogy a korkedvezményes nyugdíjra jogosító munkakörök listájában ugyan szerepel az adott munkakör, de az már a fejlesztések vagy más okok miatt nem jelent különös terhelést a munkavállalóra, mentesülhetnének a járulékfizetési többlet alól.
A korábbi viták során a kormányzat érvelése szerint nem lehet az összes járulékfizető cégre, munkavállalóra terhelni a korkedvezményes nyugdíjazás évenkénti 15 milliárd forintnál is több költségét. Ezért dolgozták ki azt a konstrukciót, hogy az ilyen munkaköröket fenntartó cégek finanszírozzák saját maguk a korkedvezmény költségeit. Így arra is nagyobb ösztönzést kapnak ezek a cégek, hogy több figyelmet, pénzt fordítsanak az ilyen munkakörök kiváltását szolgáló fejlesztésekre, technológiai korszerűsítésekre.
(MTI)
Az ukrán biztonsági szolgálat embere a Sebestyén József haláláról hazudó férfi
