A szélsőségesen nacionalista Hlinkát 1906-ban magyarellenes izgatásért egy időre eltiltották a papi hivatástól és kétéves börtönbüntetésre ítélték. Állítólag Hlinka a szegedi Csillagban magával Kun Bélával is találkozott.
Az 1938 és 1945 között fennállt szlovák fasiszta csatlósállam alatt megalakult félkatonai szervezet, a Hlinka Gárda Andrej Hlinka nevével működött, de a szervezet alapításához személy szerint Hlinkának nem volt köze, azt az utódjaként számon tartott akkori állam- és kormányfő, a szintén pap-politikus Jozef Tisó hozta létre.
Az 1938-ban elhunyt Hlinka holttestét egy majdani szlovák nemzeti mauzóleum felépítésének szándékával a fasiszta bábállam bebalzsamoztatta, később ismeretlen helyre rejtették el, de a holttestet tartalmazó üvegkoporsót azóta is hiába keresik: nyomtalanul eltűnt.
A biztos esélyekkel előterjesztett Lex Hlinka elfogadása nyomán Andrej Hlinka mellszobra a szlovák parlament előcsarnokában kap helyet. Hlinka arcképe egyébként a jelenlegi szlovák ezerkoronás bankjegyen látható.
(mti)