A befektetők rendelkeznek a beruházások összegével, ami erőművenként majdnem 40 milliárd forint. A kukoricaszárral és szalmával működő erőművek Hujber Ottó nevéhez kötődnek, aki az orosz államadóság rendezésében vállalt sokak által vitatott szerepet.
A tíz hőerőmű annyi áramot termelne, ami meghaladja a Paksi Atomerőmű 450 megawatt maximális teljesítményét.
A tokaji borászok nem kérnek Hujber erőművéből
Hujber nemrég a tokaji borászok haragját vívta ki maga ellen, a nevével fémjelzett külföldi befektetői csoport által Szerencsen megépülő erőmű miatt. A szőlősgazdák a biomassza-feldolgozó káros környezeti hatásaitól féltik a borvidéket. A japán és olasz befektetőket képviselő Hujber – aki korábban a Magyar Szocialista Párt vállalkozói tagozatát vezette – kijelentette, hogy a környezetre káros anyagokat bocsátana ki a tervezett szalmatüzelésű erőmű.
A megyei közgyűlés tehetetlen
Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke egyetért a borászokkal és Tokaj polgármesterével abban, hogy nem kellene Szerencsen megépíteni a tervezett szalmatüzelésű erőművet, a megyei közgyűlés azonban nem kompetens a beruházás elbírálásában, így semmit sem tehet.
Elveszhet a világörökség
Tokaj polgármestere szerint az erőmű tovább növeli majd a városban az eddig is elviselhetetlen forgalmat. Májer János hozzátette: a teherautósok és kamionosok nem használják a közelmúltban átadott M3-as autópályaszakaszt, mivel drága és messze is van. Jelenleg naponta 8 ezer jármű halad át a tokaji Tisza-hídon.
A polgármesterrel együtt a civil szervezetek is attól tartanak, hogy a település emiatt elveszíti a világörökség címet.
(beol.hu, inforadio.hu)