ÁNTSZ: társadalmi érdek a dohányzás visszaszorítása

Dohányzásellenes tevékenységéről és a nemdohányzók társadalmi érdekeket szolgáló védelméről számolt be az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézete kedden tartott sajtótájékoztatóján.

MNO
2007. 09. 25. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dohányzás káros hatásait illusztrálva Szűcs Erzsébet, az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézete Egészségvédelmi Főosztályának vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy 20 percenként következik be Magyarországon a dohányzás ártalmaival összefüggésbe hozható haláleset. Ezek megelőzhetőek lennének, ha a társadalomban szemléletbeli és életmódbeli változás következne be – tette hozzá.

A tendencia azonban ezzel épp ellentétes, ráadásul míg a nyugat-európai országokban csökken a dohányzás szerepe a halálokok között, addig Magyarországon ez a mutató állandóan magas szinten áll – jegyezte meg az ÁNTSZ főosztályvezetője.

Az adatok ismertetése során elhangzott, hogy a lakosság 65 százaléka passzív dohányos, a 13-16 éves korosztályból 71 százalék már kipróbálta a cigarettázást, a tüdőrák okozta halál tekintetében pedig 2002 óta a férfiaknál és a nőknél egyaránt Magyarország a világranglista vezetője.

A dohányzás jogi szabályozásáról beszélt Végh Erzsébet, III. kerületi tiszti főorvos, kiemelve a nemdohányzók védelméről hozott 1999-es törvény jelentőségét. Emlékeztetett arra, hogy munkájuk eredményeként az iskolaudvarokon megszüntették a kijelölt dohányzóhelyeket a 18 éven aluli gyerekekre való tekintettel. Negatívumként szólt arról, hogy az ÁNTSZ létszáma a felére csökkent öt év alatt, ami miatt folyamatosan csökken a beszedett bírságok összege.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.