Az MSZP-nek nem használt az intelem: korlátoznák a jogokat

A szocialisták kitartanak korábbi javaslatuk mellett, amely szerint úgy módosítanák a büntető törvénykönyvet, hogy a gyűlöletbeszéd eredménye akár két év börtön is lehet. Ha valaki úgy érzi, hogy Che Guevara arcképe sérti emberi méltóságát, tegyen feljelentést. Teleki László MSZP-s képviselő elmondta: félelmet keltő jelenségeket lát.

MNO
2007. 09. 11. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP-frakció szerint nem elégséges a gyűlöletbeszéd polgári jogi szankcionálása, szükség van a büntető jogi szabályozásra is –mondta Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője kedden. A frakció kitart a tavasszal benyújtott, a büntető törvénykönyvet módosító előterjesztés mellett, amely három évig tartó szabadságvesztéssel büntetné azt, ha valaki olyan kijelentést vagy mozdulatot tesz, amely alkalmas a magyar nemzet vagy a lakosság egyes csoportjai becsületének csorbítására – közölte a politikus. Bárándy hozzátette: a feles támogatást igénylő törvényjavaslatot jelenleg nem támogatja a kormány, mivel azzal nem ért egyet az SZDSZ.

Emlékeztetett arra is, hogy a kormány kezdeményezte a polgári törvénykönyv módosítását a gyűlöletbeszéd szankcionálása miatt. Mint mondta, az MSZP-frakció hét végi ülésén a képviselők egyhangúlag támogatták, hogy a polgári jogi szabályozás mellett szükség van a büntetőjogi szabályozásra is.

A szocialista képviselő a távirati irodának elmondta: a bírói gyakorlat szerint ilyen bűncselekményeknél, ha első alkalommal követi el valaki, akkor nem alkalmazzák a legszigorúbb büntetést. Pénzbüntetést vagy felfüggesztett szabadságvesztést szabnak ki – fűzte hozzá. A jelenlegi gyakorlat szerint a pénzbüntetés mértéke háromezer forinttól 10,8 millió forintig terjedhet.

Kérdésre válaszolva Bárándy azt mondta: ha valaki úgy érzi, Che Guevara arcképével az emberi méltóságát megsértették, akkor feljelentést tehet, és a bíróság eldönti, beletartozik ebbe a törvényi tényállásba vagy sem.

Teleki László, az MSZP országgyűlési képviselője azt mondta: az Országgyűlés Emberi jogi és kisebbségi bizottsága hétfői ülésén kezdeményezte, a testület vizsgálja meg, mit tud tenni annak érdekében, hogy a gyűlöletbeszéd, vagy más kirekesztő magatartás ellen fellépjen. „Igen, mi romák félünk ebben az országban, amikor olyan jelenségeket látunk, amelyek az abszolút jelei annak, hogy elindult egy olyan folyamat, amit nagyon nehezen lehet visszaállítani„ – fogalmazott.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.