Az OMV megint egyesülni akar a Mollal – a kormány nem szól bele

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat kedden bejelentette, hogy már a Mol 20,2 százalékát megszerezte, és egyesülni akar a magyar olajcéggel. Az osztrák olajvállalat 32 000 forintos áron vásárolná fel a Mol részvényeit, amelyek forgalmát ideiglenesen felfüggesztették. A kereskedés 12:30-kor újra elindult. A kormányszóvivő szerint most nincs dolga a kormánynak. A Mol nem tárgyal az ajánlatról.

MNO
2007. 09. 25. 6:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OMV, közleménye szerint, most „olyan helyzetben van", hogy részvényenként 32 000 forintot kínálhat a Molért. Az OMV-nál megjegyezték, hogy az egyesülésnek vannak technikai akadályai, ezért párbeszéd szükséges.

A Mol nem tárgyal az egyesülésről

Az OMV lépése nem érdemel további megfontolást a Mol részéről és a társaság nem kezd tárgyalásokat az OMV jelen megkeresésével kapcsolatban – közölte a Mol kedden a tőzsde honlapján. A Mol értékelése szerint az OMV megkeresése lényegesen alulértékeli a Mol üzleteit és kilátásait.

A közleményben jelzik: a Mol a társaság megvásárlására vonatkozó szándéknyilatkozatot kapott az OMV menedzsmentjétől, ez azonban a hatályos tőkepiaci szabályozás alapján nem minősül ajánlatnak.

Meglehetősen magas ajánlat

Az OMV által adott ajánlat meglehetősen magas, hiszen a Mol részvényeinek tegnapi záróára 26 970 forint volt. Az egyelőre csak szándéknyilatkozatként értékelhető vételár 43,6 százalékkal magasabb, mint a részvény május 21-i ára egy nappal azelőtt, hogy megkezdődött a Mol-részvények spekulatív vásárlása a piacon, illetve 18,7 százalékkal magasabb a Mol hétfői tőzsdei záróáránál. A vételár 25 százalékáig az OMV felajánlja saját részvényeit.

Az osztrák cég emlékeztetett arra, hogy június 25-én bejelentette: 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol Nyrt.-ben 10 százalékról, olyan stratégiai befektetésként, amelynek részben az volt a célja, hogy előkészítse a két cég hosszú távú együttműködését. Azóta tovább növelte részesedését, keddig 20,2 százalékra. Az OMV vezetőségének meggyőződése, hogy az OMV és a Mol egyesülése egyedülálló stratégiai lehetőséget kínál Európa egyik vezető gáz- és olajipari társaságának megteremtésére, különös tekintettel Közép- és Kelet-Európa gyorsan növekvő térségeire.

Az osztrák cég rámutatott, hogy bizonyos technikai akadályok miatt jelenleg nem képes szavazati ellenőrzést szerezni a Molban. Az akadályok között említették a 10 százalékos szavazati korlátot és azt, hogy a Mol vezetése egyes tőkepiaci vélemények szerint körülbelül 40 százaléknyi saját részvényt ellenőriz különböző strukturális megoldásokon keresztül. Az akadályok elhárítása érdekében az OMV aktív párbeszédet kezdeményez a Mol független részvényeseivel, az Európai Bizottsággal és más részvényesekkel. Az OMV-nak meggyőződése, hogy ezeknek az akadályoknak az elhárítása lehetővé tenné a Mol független részvényeseinek az ajánlat érdemének megítélését. A Mol részvényesei számára a választást egyelőre lehetetlenné teszi a Mol vezetésének tevékenysége, írták a közleményben.

Közölték, hogy a kedden közzétett szándéknyilatkozattal párhuzamosan levelet küldtek a Mol vezetőségének, megismételve azt a szándékot, hogy kezdjenek építő jellegű tárgyalásokat azzal a végső céllal, hogy végrehajtsák az egyesülést mind a két cég, mind a részvényesek javára. Az OMV véleménye szerint az összevont OMV-Mol hatékonyabban és versenyképesebben tudna fellépni az olaj- ás gázipari piacon, az egyesülés megkönnyítené a Nabucco gázvezeték megépítését is, és a vállalati optimalizálás révén a szinergiák évi 400 millió eurót eredményeznének adó előtt. Az OMV szerint az egyesülés hozzájárulna a térség energiaellátása biztonságának növeléséhez is.

A szándéknyilatkozat szerint az OMV ajánlatának feltétele, hogy legalább 50 százalékos szavazati jogot szerezzen a Molban, és az Európai Unió jóváhagyja az ügyletet. A cég jelezte, hogy az utóbbi érdekében már előzetes eljárást indított az Európai Bizottságnál a versenyszabályok tisztázására.

Az OMV megerősítette elkötelezettségét a magyar érdekek figyelembe vétele mellett. Az egyesített céget mind a bécsi, mind a budapesti értéktőzsdén jegyeznék, és a felügyelőbizottságban erős magyar részvételt biztosítana.

„Eljött az idő, amikor a nemzeti érdekeken túl is kell gondolkodni és térségi megoldásokat kell találni a nagyon versengő olaj- és gázipart övező kérdésekre. Ezért döntöttünk úgy, hogy folytatjuk a befektetést a Molba, és ezért próbáltuk és próbáljuk előremozdítani a nem hivatalos megbeszéléseket, amelyeket évek óta folytatunk a Mol vezetésével, illetve ezért kezdeményezzük a megbeszélést a magyar kormánnyal", kommentálta a szándéknyilatkozatot írásban az OMV vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer.

Kilencmilliárd eurója van az OMV-nak az ügyletre

Kilencmilliárd euró áll készenlétben az OMV-Mol egyesülés finanszírozására – mondta Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója kedden telefonos sajtókonferencián.
A vezérigazgató jelezte: ismételten megkeresték mind a magyar kormányt, mind a Mol vezetését, de egyelőre sehonnan nem kaptak olyan választ, ami a korábbi elutasításhoz képest pozitívabb véleményt tükrözne. Arra a kérdésre, hogy személyesen Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel tárgyaltak-e, a vezérigazgató nem adott választ.

Arra a kérdésre, hogy Brüsszel mit szól az egyesüléshez és a magyar fél ellenkezéséhez, elmondta: az OMV szigorúan tartja magát az európai előírásokhoz. Emlékeztetett arra, hogy Brüsszel korábban az úgynevezett aranyrészvény ellen foglalt állást. (Bár a magyar államnak nincs aranyrészvénye a Molban, a kijelentés minden bizonnyal a kormánybefolyást ellenző brüsszeli álláspont példaértékét idézte.)

Arra a kérdésre, hogy az orosz Gazprom növekvő agresszivitására válasz-e az OMV akvizíciós terve, Wolfgang Ruttenstorfer azt válaszolta: nem akarja csak a Gazpromot kiemelni a sok lehetséges versenytárs közül. Megjegyezte, hogy a Lukoil, a Rosznyeft, a kazah olajtársaság, a volt Szovjetunió országaiban működő olajtársaságok komoly versenytársak, és Nyugat-Európában is sok komoly cég szeretne ebben a régióban terjeszkedni. Az egyesülés a résztvevőknek jobb versenyfeltételeket biztosítana – mondta Wolfgang Ruttenstorfer.

A kormány nem szól bele

A kormányszóvivő szerint egy piacgazdaságban a kormánynak nem dolga kommentálni egy tőzsdei ügyletet, ha az a jogszabályoknak mindenben megfelelően zajlik. Daróczi Dávid emlékeztetett arra, hogy a kormány korábban két dolgot jelzett: egyrészt azt, hogy az osztrák vállalat addigi akcióit barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak tekinti. Másrészt azt, hogy több más európai uniós tagállamhoz hasonlóan fontosnak tartja, hogy a lakosság ellátása szempontjából stratégiai jelentőségű vállalatok esetében legyen a közösségi jogszabályokkal teljes összhangban lévő lehetősége a kontrollra, ha az adott vállalatban egy külföldi állam próbál befolyást szerezni. Ez utóbbit tekintve nem változott a kormány álláspontja; az ezt a célt elérni hivatott törvényjavaslat pedig már az Országgyűlés döntésére vár – közölte a kormányszóvivő.

(mti, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.