A portugál politikus egy brüsszeli sajtóbeszélgetésében az MTI kérésére vont mérleget az irányítása alatt álló testület eddigi munkájáról, abból az alkalomból, hogy a 2004 végén hivatalba lépett bizottság ötéves megbízatása nemrégiben elérte félidejét.
Jóllehet a keleti bővítés előkészítését a Barroso-bizottság elődei végezték, a mostani testület (amelynek magyar tagja is van Kovács László adópolitikai és vámügyi felelős személyében) végezte végrehajtó szervként az EU-tagság gyakorlatba ültetését – emelte ki a brüsszeli illetékes.
A portugál kormányfői székből a bizottsági elnökibe átülő Barroso és 24 biztosa abban az évben kezdte meg munkáját, amikor az EU minden korábbinál nagyobb és történelmileg is legjelentősebbnek tartott bővítését hajtotta végre: ekkor lépett be az unióba hét másik kelet- és közép-európai országgal együtt Magyarország is, idén pedig két újabb ország csatlakozott a térségből.
Az Európai Unió most erősebb, mint a bizottság hivatalba lépése előtt volt – hangoztatta Barroso. Az intézmények megítélése is javult, az elmúlt tíz évben az eredmények most mutatkoznak a legjobbnak. Az elnök leszögezte, hogy sikerült menedzselni a minden korábbinál népesebb, 27 taggal működő bizottság tevékenységét. Minapi szemináriumukon a biztosok megerősítették, hogy a testület kitűzött céljai helyesek voltak, és úton vannak megvalósításuk felé.
Az elmúlt időszak bizottsági büszkeségei közül kiemelte Barroso az uniós szolgáltatási irányelv megalkotását, amely – mint fogalmazott – nagyon megosztó téma volt a tagországok között, de végül jó jogszabályt alkotott az unió. Hathatós bizottsági részvétel mellett kiegyensúlyozott, átfogó szabályozást sikerült létrehozni a vegyi anyagokkal kapcsolatban is (REACH).
Amikor bizottság hivatalba lépett, sokan bírálták az unió versenyképességének növelésére kidolgozott, úgynevezett lisszaboni stratégiát is, még a működőképességét is kétségbe vonták. Ekkor a bizottság javasolta a tagországoknak a program felülvizsgálatát, konkrétabbá tételét, a tagországok felelősségét jobban kidomborító nemzeti reformprogramok kidolgozását. Mindezek nyomán most már a tagországok is elismerik, hogy a felülvizsgált program működik – vélte a többnyire liberális szellemiségűnek minősített elnök.
Bővült a szóban forgó időszak alatt az euróövezet is, amelynek hamarosan már három új tagja lesz a 2004-ben csatlakozott országok közül – emlékeztetett Barroso. Szlovénia után ugyanis hamarosan Ciprus és Málta is megkezdi a közös pénz használatát sajátként. A bizottság saját, újabb kezdeményezései között Barroso az energiaügyi és klímaváltozás elleni intézkedéseket említette, köztük a konkrét javaslatokat tartalmazó energiacsomagot, amelyet szerdán ismertet részletesen a bizottság. Utóbbi egyebek között egy olyan mechanizmust is tartalmazni fog, amely szükség esetén meg tudja védeni az uniós országok társaságait külső cégek gyanús, nem kereskedelmi célzatú felvásárlási szándékaitól
José Barroso kifejtette: a testület immár a lakosság életét közvetlenül könnyítő kezdeményezésekre törekszik, mint az egységes fizetési övezet megteremtése és a külföldi mobiltelefonálás (roaming) olcsóbbá tétele. Beváltnak bizonyult újdonság az elnök szerint az is, hogy a biztosok a tagországok nemzeti parlamentjeiben és más fórumokon személyesen igyekeznek polgárközelibbé tenni az uniót. Barroso leszögezte: a bizottság eddigi teljesítménye jó, de most előre néznek, és teljes odaadással folytatják a munkát a mandátum végéig.
Korainak tartotta ugyanakkor annak eldöntését, hogy vállalna-e újabb mandátumot a bizottság élén. Azt azonban hangoztatta, hogy szívesen és lelkesen végzi ezt a munkát, amelyet „csodálatos privilégiumnak„ tekint. Jelezte azt is, hogy mandátuma végén, 2009-ben a testület egyfajta víziót, keretprogramot is fel akar vázolni arra, hogyan képzeli el az unió közeljövőjét és saját szerepét abban.
Barroso derűlátónak mutatkozott az unió készülő új reformszerződését illetően. Reményét fejezte ki, hogy a tagországok tartják magukat a nyár elején kialkudott kompromisszumhoz, és gyorsan megszülethet a végleges szöveg. Mielőbb tovább kellene lépni az intézményes reformokon, mert egyre több az ok, hogy egységes legyen az EU, hogy Európa tényleges unió legyen – vélekedett a brüsszeli bizottság vezetője.
(MTI)
Megdöbbentő állapotok az Örs vezér terén, csak edzett gyomorral lehet bírni
