Az Europ-Med Kft. kapta a legmagasabb összegű támogatást az önálló járóbeteg-szakrendelők közül az egészségbiztosítási kasszában megtakarított és a gyógyítóintézmények között szétosztott pénzből. A budaörsi szakrendelőt működtető, a volt államtitkár Kovács Attila érdekeltségébe tartozó cég 9,3165 millió forintot kapott. Nem maradt támogatás nélkül a másik Kovács Attila-érdekeltségű szakrendelő, a Men for Care Kft. sem. Ez 3,5321 millió forintot nyert. Az egészségbiztosítási kaszszában 25 milliárd forintos maradvány keletkezett, ebből „első körben” 10 milliárdot – 130 milliót az önálló szakrendelőknek s 9,87 milliárdot a fekvőbeteg-ellátóknak – osztanak ki.
Megkérdeztük az egészségügyi tárcát, nem tartják-e etikátlannak, hogy az a cég kapja a legmagasabb támogatást, amelyik éppen a volt államtitkár – a döntés idején még pozícióban volt – résztulajdonában van, mire azt a választ kaptuk: azok a szakrendelők részesültek a pénzből, amelyek önálló járóbeteg-szakrendelést működtetnek, a településükön nincs aktív fekvőbeteg-ellátás, s amelyek legalább öt szakmában, a hét öt munkanapján rendelést működtetnek. Az elosztás a 2007. április–június között elvégzett teljesítmények arányában történt, ez az oka annak, hogy az ebben az időszakban a legnagyobb teljesítménnyel működő Europ-Med Kft. kapta a legnagyobb támogatást – közölték. Hangsúlyozták: a támogatások megítélése a három legnagyobb szakmai szervezet bevonásával és állításuk szerint azok egyetértésével történt.
A pénzből egyébként összesen 43 szakrendelő kapott, közel 100 azonban nem. Elégedetlenek is emiatt. Noha névvel nem akartak nyilatkozni, de mindannyian azt mondták: a megtakarításhoz ők is hozzájárultak, s nem értik az elosztás módját. Nem elégedett maradéktalanul Varga Imre, a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 elnevezésű szervezet vezetője sem. Mint mondta: örülnek a pénznek, de úgy érzik, a fekvőbeteg-ellátó intézmények indokolatlanul nagy részt hasítottak ki az összegből. Hozzátette ugyanakkor, hogy reméli, ha legközelebb hasonló pénzosztásra kerül sor, akkor a járóbeteg-szakrendelők lesznek a kedvezményezettek, hiszen a reformelképzelések szerint éppen feléjük igyekeznek terelni a betegellátást.
A szóban forgó 10 milliárd forinton kívül további 15 milliárdot juttatnak vissza az egészségügyi intézményeknek, ez a megtakarítás elsősorban a járulékfizetők körének szélesítéséből származik. Ennek szétosztásához törvénymódosításra van szükség, így az intézmények október–november–december hónapokra arányosan elosztva kapják majd meg a forrást. Annyit már biztosan lehet tudni, hogy a 15 milliárd forintból kétmilliárdot kap az Országos Mentőszolgálat, hárommilliárdot pedig kórházi komfortemelésre osztanak ki. Mint azt tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón Horváth Ágnes egészségügyi miniszter elmondta: a pénz a kórházi étkeztetés minőségének javítására, a higiéniai feltételek jobbítására fordítható. A miniszter szerint elfogadhatatlan, hogy egyes intézmények háromszáz forintból oldják meg egy beteg napi étkezését. A tárcavezető elmondta azt is, külön rendeletben szabályozzák, melyek a kórházi komfort minimumfeltételei.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke úgy fogalmazott: örülnek a pénznek, de olyan súlyos pénzügyi helyzetben vannak az intézmények, hogy mindez csak mentőöv az év hátralévő részére. Az biztos azonban, hogy az elmúlt egy-két évben az ágazatból kivont öszszeget ez nem pótolja. A komfortemelésre szánt hárommilliárd forinttal kapcsolatban úgy fogalmazott: a kórházak menedzsmentjének kell majd eldöntenie, pontosan mire, a higiénés feltételek, az élelmezés javítására vagy – a megengedett lehetőségeken belül – valami másra használják fel a pénzt.
Zivkovics Natália