Beszélni kell Recskről, hogy lássuk az akkori rendszer igazi arcát

Az egykori recski kényszermunkatábor – a volt rabokat tömörítő Recski Szövetség erőfeszítései nyomán – egyre inkább beépül a nemzet emlékezetébe – jelentette ki Sólyom László szombaton a munkatábor helyén kialakított Nemzeti Emlékparkban megtartott megemlékezésen.

MNO
2007. 09. 22. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egykori rabok a Rákosi-rendszer internáltjainak képviselőiként pedig olyan szimbolikus alakjaivá válnak a magyar történelemnek, mint a vörös sipkás honvédek vagy a pesti felkelők – fogalmazott a köztársasági elnök. Azért kell Recskről újra és újra beszélni, hogy a társadalom megismerje az akkori rendszer igazi arcát. Azt, hogy a nyers és leplezetlen önkény uralta rendszer tízezrével kényszerítette munkatáborba az ártatlan embereket – fűzte hozzá az államfő. Sólyom felidézte, hogy az ország sem a működése alatt, sem a megszüntetését követő több mint 30 évben nem tudhatott a recski tábor létezéséről. Ugyanakkor az egykori rabok erőfeszítései nyomán ma már egyre bővül a kultusz – hangoztatta. Elégtételt jelenthet számukra a Nemzeti Emlékpark létrehozása.

Ugyancsak az emlékezetet szolgálja az a Mátramindszenten, éppen a megemlékezést megelőzően felszentelt kápolna, amelyet a tábor egykori büntetőbarakkjának mintájára alakítottak ki – tette hozzá. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt két évtizedben a tanúságtételt, az emlékezés útjára bocsátását elvégezték azok, akiknek ez volt az élete. Most már rábízhatják az ifjabb nemzedékekre, hogy a saját nyelvükön tartsák életben az emlékezetet, s azt is, hogy kötelességünk kiállni az üldözöttek, az igazságtalanságot elszenvedők mellett – mondta Sólyom László.

Krasznay Béla, a Recski Szövetség megbízott elnöke felidézte, hogy az egykori rabok között egyaránt megtalálhatók voltak arisztokraták és egyszerű emberek, értelmiségiek és kétkezi munkások, illetve a politikai paletta szinte valamennyi színének a képviselői. Ugyanakkor a kényszermunka közben, a gerendák súlya alatt görnyedve, ezek a színek egybeolvadtak piros-fehér-zölddé – tette hozzá. Ennek átmentése volna a legfontosabb feladat a mába és a jövőbe – hangsúlyozta az egykori politikai fogoly.

Az ünnepségen megemlékeztek Zimányi Tiborról, a Recski Szövetség másfél hónapja elhunyt elnökéről, majd a köztársasági elnök, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, illetve a politikai pártok, a különböző társadalmi szervezetek, a fegyveres testületek képviselői, illetve az egykori rabok megkoszorúzták a Nemzeti Emlékparkban kialakított emlékművet.

A kényszermunkatábor 1950 és 1953 között működött a Mátrában, Recsk közelében, majd Sztálin halála után, Nagy Imre miniszterelnök utasítására, 1953 őszén számolták fel az intézményt.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.