Ismertetése szerint az erről szóló kérelmet már szeptember 3-án elküldte a miniszterelnöknek, azzal az indokkal, hogy egyelőre nem jutottak minden olyan információ birtokába, amelyek alapján hiteles, szakmailag elfogadható jelentést tudnak tenni.
Mint mondta, a mandátum hosszabbítására azért is szükség volt, hogy részletesebben feltárhassák az eddigi vizsgálat során talált törvényességi, célszerűségi, pénzügyi és katonai szakmai gondokat. Vadai Ágnes emlékeztetett arra, hogy hétfőn a parlament egyhangú döntése alapján nem bocsátotta részletes vitára a parlamenti vizsgálóbizottságról szóló javaslatokat, azzal az indokkal, hogy az ellenzéki és a kormánypárti képviselők „egybegyúrják a két vizsgálóbizottság anyagát„ és ugyanolyan parlamenti bizottság álljon fel, mint a kormányzati testület, azaz a teljes döntéshozatali folyamatot vizsgálja.
Véleménye szerint októberben fel tud állni a parlamenti vizsgálóbizottság és addig a kormány által indított vizsgálat is befejeződik. Mint mondta, eddig már három szakértőt meghallgattak, és dokumentumokat tekintettek át. A személyeket nem nevezte meg. Beszámolt arról, hogy a testület egy tagja, Huszárné Szabó Mária lemondott pozíciójáról, őt Aradi Flórián képviseli nemzetbiztonsági szakértőként. Az elkészülő jelentést Aradi Flórián minősíti majd, és a meglévő dokumentumokat is átvizsgálja azzal a céllal, hogy azok közül melyek titkosságát lehet feloldani.
Tudatta: a testület egyik tagjának nemzetbiztonsági átvizsgálása még mindig folyik, azonban ezt a személyt sem kívánta megnevezni. Közölte, az átvilágítás hosszadalmas. Annak kapcsán, hogy a svéd államügyész Magyarországra is kiterjesztette a nyomozást a Gripen-beszerzés kapcsán, Vadai Ágnes annyit mondott: az, hogy a svéd államügyész mit vizsgál, az nem az ő kompetenciája, hanem Svédországé. Mint mondta, nem hallott arról, hogy bűncselekmény történt volna.
A honvédelmi államtitkár újságírói kérdésre közölte, nem igaz az a sajtóinformáció, miszerint a magyar felderítés azt tapasztalta, hogy az afganisztáni tálib erők egyre erősebbek, és ehhez már nem elégséges a magyar katonák felszerelése.
(MTI)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
