Egyre hosszabb a banki adóslista

Csaknem 20 ezerrel nőtt a BAR-listán nyilvántartott személyek száma az elmúlt hónapban – mutatják a BISZ legfrissebb adatai. Augusztus végén mintegy 420 ezer magánszemély nem tudta törleszteni tartozásait a bankok felé. A banki adóslistások öt évig csak nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak hitelhez jutni.

Magyar Nemzet
2007. 09. 21. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megugrott az elmúlt három hónapban a banki adóslistán szereplő személyek száma. A Központi Hitelinformációs Rendszer lakossági adatbázisában – közismert nevén a BAR-listán – augusztus végén csaknem 420 ezer magánszemély 660 ezer mulasztását tartották nyilván – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Rácz Lajos, a rendszert üzemeltető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. elnök-vezérigazgatója. Mindez azt jelenti, hogy három hónap leforgása alatt csaknem húszezerrel gyarapodott a hiteleiket törleszteni képtelenek tábora, miközben a mulasztások száma ugyanebben az időben 60 ezerrel emelkedett. Ez utóbbi azért magasabb az adóslistán szereplőkénél, mert sokan több pénzintézetnek sem tudják fizetni hiteleik törlesztőrészletét. A BAR-listát változatlanul az az adós vezeti, aki törlesztéseivel egyszerre 18 bank felé került késedelembe. A szabályok szerint a banki feketelistára azok az adósok kerülhetnek fel, akik legalább a havi minimálbér összegével több mint 90 napja tartoznak valamelyik banknak. A tartozások kiegyenlítése, illetve a mulasztás megszüntetése után még öt évig tartják nyilván a rossz adósokat a BISZ adatbázisában. A BAR-listások öt évig csak kedvezőtlen feltételek mellett vagy egyáltalán nem tudnak hitelhez jutni. Az elmúlt hónapokban a lekérdezések száma is megnőtt: a hitelfelvételek kapcsán egy hónapban immár 400 ezer alkalommal fordulnak információért a hitelinformációs központhoz. A több lekérdezést nemcsak a változatlanul igen erős hitelfelvételi kedv indokolja, hanem az is, hogy egyre többen ütemezik át hiteleiket, illetve régi forintkölcsöneiket devizaalapúra cserélik ki. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint folyamatosan emelkedik a bedőlt hitelek száma. Jelenleg az áruhitelek mintegy 8 százalékát nem tudják törleszteni az adósok. Valamivel kedvezőbb a helyzet az autóvásárlási és a személyi kölcsönöknél, a legfegyelmezettebben pedig az ingatlanfedezettel ellátott kölcsönöket törlesztik a családok. Szabó Eszter

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.