Elbúcsúztatták Gyurkó Lászlót

Pályatársai, barátai, művészek, közéleti személyiségek búcsúztatták Gyurkó László Kossuth- és József Attila-díjas írót a budapesti Farkasréti temetőben pénteken.

MNO
2007. 09. 14. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az életének 78. évében, augusztus 25-én elhunyt alkotót Jordán Tamás, a Nemzeti Színház főigazgatója, valamint unokaöccse, Koltay Gábor rendező búcsúztatta.

A rendező Gyurkó László utolsó üzenetét olvasta fel a gyászolóknak: „Szeretteim, énérettem ne szomorkodjatok. Sokat éltem, és volt, amikor értelmesen és boldogan. Most, amikor már nyűg az élet, nyugodtan választom a halált. Köszönöm, hogy szerettetek.„

Vitányi Iván szocialista politikus emlékező szavait távollétében Jordán Tamás tolmácsolta. A búcsúztatáson részt vett mások mellett Jancsó Miklós Kossuth-díjas filmrendező és Nyers Rezső, az MSZP volt elnöke. Gyurkó László hamvait kívánsága szerint később szórják szét.

Gyurkó László 1956-ban mutatkozott be elbeszélésekkel, kritikákkal. 1963-ban a Kortárs, 1964–91-ben a Valóság munkatársa volt. 1970 és 1979 között a 25. Színház, majd a Népszínház igazgatójaként tevékenykedett. Ezután 1986-ig a Népművelési Intézet főmunkatársa, 1983–84-ben a kecskeméti színház igazgatója, 1985-ben művészeti vezetője, 1986 és 1989 között az Új Tükör főszerkesztő-helyettese, 1989–90-ben a Népszabadság szemleírója volt. Az író 1971 és 1985 között országgyűlési képviselőséget is vállalt.

Gyurkó László nevéhez olyan regények, drámák, tanulmánykötetek kötődnek, mint a Faustus doktor boldogságos pokoljárása; a Családi regény; a Halálugrás; A halál árnyéka; a Fociország; a Szerelmem Elektra; a Pracli Joe az óriástörpék országában; a Szerelmeskönyv; a Megy a gyűrű; A Halasi Magyar Köztársaság csudálatos történetje; Ne ölj rendőrt a szobornál; Az egész élet; A búsképű lovag, Don Quijote de la Mancha szörnyűséges kalandjai és gyönyörűséges halála. Történelmi háttérbe ágyazva életrajzot írt Kádár Jánosról.

Gyurkó Lászlót 1968-ban József Attila-díjjal, 1980-ban Kossuth-díjjal tüntették ki.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.