Elkészült az adócsomag: mégis lesz ingatlanadó 2009-ben?

Megint vaskos adócsomaggal lepi meg az állampolgárokat a Pénzügyminisztérium – derül ki az Index birtokába került tervezetből. Az egyik érdekesség, hogy 2009-re tulajdonképpen két lépcsőben a luxusadó alakulna át általános ingatlanadóvá.

MNO
2007. 09. 05. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némi csúszással, de elkészítette a Pénzügyminisztérium a költségvetés melletti másik fontos, mindenki által nagy érdeklődéssel várt törvénytervezetet, a jövő évi adócsomagot. Először úgy volt, hogy a tárcának július végére kell megszövegeznie a 2008-ban életbe lépő adóváltozásokat, ám a koalíciós pártok közötti huzavona, valamint a nyári szabadságolások miatt egy hónappal később tette le a szakminisztérium a hatalmon levő pártok és a kormányzati szakértők asztalára a vaskos dokumentumot. Az Index birtokába került anyagban számos érdekesség található úgy is, hogy a törvényjavaslat főbb vonalai ismertek lehetnek, hiszen az főként a szocialisták és szabad demokraták között július elsején létrejött megállapodásban foglaltakat adja vissza. Jelenleg is folyik az államigazgatási egyeztetés a csomagról, a kormány pedig szeptember végén bólinthat rá az előterjesztésre, ám érdemi változás nem nagyon várható a lap szerint.

Luxusadó: megfelezett értékhatár, vállalakozásoknak is

Még a napokban is arról szóltak a hírek, hogy eldőlt, jövőre nem lesz érték alapú ingatlanadó, de arról egyelőre nem döntöttek a kormánypártok, hogy a luxusadó értékhatárát lejjebb szállítsák-e. A mondat első felére kicsit rácáfol a törvénytervezet, a második felének pedig teljesen ellentmond.

A tervezet szerint jövőre megfelezik a luxusadó értékhatárát, vagyis 2008. január 1-jétől már nem a 100 millió feletti lakások és üdülők után kell fizetni – mégpedig a 100 millió forint számított érték feletti rész fél százalékát –, hanem minden olyan lakás és üdülő után, amelynek a törvény szerint számított értéke meghaladja az 50 millió forintot. Egyetlen dolog maradt helyben: az efölötti rész fél százalékát kell befizetni az államkasszába (onnan a helyi önkormányzatokhoz juttatják el az őket megillető bevételt).

Idén még csak a magánszemélyek voltak adóalanyok, ám ezentúl már minden 50 millió forint feletti értékű lakást vagy üdülőt tulajdonlónak kell fizetnie, vagyis a magánszemélyeken kívül a vállalkozások tulajdonában levő ingatlanok után is. (Önkormányzati, közigazgatási és nonprofit szervezetek mentesülnének az adófizetés alól.)

Az Index leírja azt is, mi is a már említett számított érték. A most is hatályos luxusadótörvény tartalmaz egy táblázatot. A táblázat megyénként, fővárosi kerületenként, településtípusonként (megyei jogú város, város, község) és a lakás jellegétől (egylakásos épületben van-e vagy többlakásosban, illetve üdülő-e) függően tartományt ad meg a négyzetméterárra vonatkozóan. Az illetékes önkormányzat a tartományon belül – akár külön övezeteket is kialakítva – meghatároz egy négyzetméterárat. Az adott övezetben levő lakásoknál a négyzetméterár és az alapterület adja ki az adott ingatlan értékét. Ezt az értéket korrigálni kell: a korrekció mértéke függ többek között a lakás életkorától, fekvésétől, a szobaszámtól, hogy hányadik emeleten van, a tömbházban van-e lift, mikor újították fel. A korrekció után adódó szám a számított érték, vagyis ezt kell nézni, túl van-e most a 100 millió forinton vagy sem. Jövőre a négyzetméterárakat felemelik, de ugyanezt a metodikát kell alkalmazni a számított érték meghatározásánál, és összevetni az 50 millió forintos határral.

Mégis lesz ingatlanadó 2009-ben?

2009-ben még tovább léphet a kormányzat, amennyiben elfogadják a koalíciós megbízás alapján dolgozó PM törvényszövegét. Akkor már nem lenne 50 milliós határ, elképzelhető, hogy akár már a 10 millió forint értékű lakás, telek, üdülő, illetve más épület után meg kell fizetni a terhet. Azt a terhet, amit már nem luxus-, hanem építmény- és telekadónak hívnak.

Hasonló a módszer, vagyis a táblázatban foglalt négyzetméterárak és övezetek kialakításával, korrekciós tényezőkkel adódik egy számított érték. Az illetékes önkormányzat arról dönthetne, alkalmazza-e a maximális 0,5 százalékos adókulcsot magánszemélyek tulajdonában álló lakások, üdülők vagy más építmények után, illetve kivet-e legfeljebb 1,5 százalékos adót a többi, tehát kereskedelmi, vállalkozási célú, vagyis a vállalkozások tulajdonában álló építmények után. Igaz, mondhatja azt a képviselő-testület, hogy 0 százalékos adót vet ki, de dönthet a maximális mérték mellett is, vagy a kettő között. Utóbbi két esetben minden lakástulajdonosnak fizetnie kellene, bármilyen kis értéket is képvisel a lakása.

Az építménytulajdonosoknak bevallást kell majd benyújtaniuk a lakás, üdülő, garázs, melléképület, telek, más épület fontosabb paramétereiről. Az adóhatóság pedig az illetékhivatali adatokat is nézi majd, amikor kiszabja az alkalmazandó négyzetméterárat.

(Index/portfolio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.